התלמוד בראי פרשנותו

מתוך: סדר בוקר

התלמוד הוא יצירה מפרשת ומתפרשת. רבים מקטעי התלמוד מפרשים את דברי התנאים שקדמו להם, אולם יותר משפירש התלמוד – הוא התפרש בעצמו מאז חתימתו בסוף המאה החמישית ועד היום הזה ממש.

 

בסדרת הרצאות זו אבקש להציג את פרשניו הבולטים של התלמוד ואת דרכי פרשנותם. נפתח בפרשנות פְּנים תלמודית לסוגיות נבחרות, שבה אמוראים מאוחרים מפרשים את דברי קודמיהם: נזכיר בקצרה את פירושי הגאונים ואת פירוש רבנו חננאל. בעיקרה של הסדרה נתמקד ברש"י ובפירושו, וביצירתם של בעלי התוספות – המודפסת לצידו של רש"י על דף התלמוד המסורתי. את הסדרה נסיים במבט חטוף על היצירה הפרשנית לתלמוד שנוצרה במזרח אירופה בעת החדשה.

 

פרופ' אברהם (רמי) ריינר מלמד במחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקריו עוסקים בתולדות ההלכה ופרשנות התלמוד בימי הביניים. ספרו: "רבנו תם: פרשנות, הלכה, פולמוס" ראה אור בשנת תשפ"א.

 

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
מה גורם לחקלאי מהעוטף להישאר בחווה ולישון על המתבן כשמסביב מתנהלים קרבות בלתי פוסקים? בפרק הראשון של ״אדם אדמה״ ירדו שלומי שבן והדיי עפאים לחבל הבשור, לביקור בחוות הבודדים היפהפייה של אייל ואיתמר גלעד, אב ובן שמגדלים כבשים בעוטף כבר 40 שנה, וממשיכים לדאוג לכל כבש וכבש גם בימי המלחמה.
עם: הדיי עפאים, שלומי שבן
מתוך: אדם אדמה
מיוחדים וידאו
10.06.24