אלכסנדר בירושלֵם: גלגולה של אגדה פוליטית

מתוך: סדר בוקר

בשנת 332 לפני הספירה, במסגרת מסע הכיבושים המסחרר שלו, הגיע אלכסנדר הגדול לארץ-ישׂראל. במאות השנים לאחר מכן נפוצו אגדות שונות במקורות יהודיים, שסיפרו מה קרה (או ליתר דיוק, מה יכול היה לקרות) כאשר פגש המלך המקדוני את יהודי הארץ. סדרת השיעורים פותחת בניסיון להבהיר מה ניתן ללמוד מן המקורות ההיסטוריים מחד, והאגדתיים מאידך, על שהותו ופעולותיו של אלכסנדר בארץ. הסדרה מציגה וסוקרת את האגדות העתיקות, בניסיון להבין מתי סופרו לראשונה, ומה היו מטרות המְסַפְּרִים.

המקורות הנלמדים יכללו שני פרקים מתוך גרסת אפסילון של רומן אלכסנדר, מבחר מתוך ספרות חז״ל (ממגילת תענית, מדרש רבה, תלמוד בבלי), וכמובן את גרסתו של יוסף בן-מתתיהו.

ד״ר אוֹרי אמיתי, מרצה להיסטוריא עתיקה באוניברסיטת חיפה. מתמקד במחקר בצומת הכפול של מיתוס והיסטוריא, ושל מפגשים בין-תרבותיים בעת העתיקה.

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
מה גורם לחקלאי מהעוטף להישאר בחווה ולישון על המתבן כשמסביב מתנהלים קרבות בלתי פוסקים? בפרק הראשון של ״אדם אדמה״ ירדו שלומי שבן והדיי עפאים לחבל הבשור, לביקור בחוות הבודדים היפהפייה של אייל ואיתמר גלעד, אב ובן שמגדלים כבשים בעוטף כבר 40 שנה, וממשיכים לדאוג לכל כבש וכבש גם בימי המלחמה.
עם: הדיי עפאים, שלומי שבן
מתוך: אדם אדמה
מיוחדים וידאו
10.06.24