אביעה חידות מני קדם: ספרות המקרא במגילות מדבר יהודה

מתוך: סדר בוקר

בימי בית שני שרר מתח בין מסירה מדויקת של ספרי המקרא – טקסט קדמון, שבחלוף הזמן הלך ונעשה חידתי יותר ויותר בעיני קוראיו – ובין שאיפת החברה היהודית לפלגיה השונים לפתור את חידותיו של הטקסט, ולהנהיר את תוכנו ולשונו לדורות חדשים כדי שיוכל להמשיך ולשמש כמוקד הזהות התרבותית והדתית.

בסדרה נבחן את מקומם ומעמדם של ספרי המקרא במגילות מדבר יהודה ובספרות הבית השני, מן הנוסח אל הפרשנות. נעסוק בעותקים של ספרי מקרא, בנוסחים מורחבים ובחיבורים שהם מצד אחד עצמאיים ומצד אחר מבוססים על ספרי המקרא, ובפירושים לספרי המקרא (פשרים) – חיבורים שמפעילים שיטה פרשנית מיוחדת במינה, החותרת לגלות את הרלוונטיות של הטקסט העתיק למציאות ההווה של מחבריה.

פרופ' נועם מזרחי הוא ראש החוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים ומנהל מרכז אוריון לחקר מגילות מדבר יהודה והספרות הקרובה להן. הוא עוסק בביקורת נוסח המקרא ובלשנות היסטורית של לשונות המקרא, בתולדות השירה העברית והתפילה במקרא ובספרות הבית השני, ובמגילות מדבר יהודה.

 

להורדת דף המקורות >>

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

מישהו: לירז צ'רכי
מישהו: לירז צ'רכי
"הסיפורים והטראומות הם מאוד קשים", מספרת לירז צ'רכי על קרובי משפחתה ששרדו את הטבח ב-7 באוקטובר, "אבל אני לומדת מהם כל יום. הם נושאים את השכול באיזו אצילות נפש, שאוספת את כל הכוכבים אליה לאט לאט ומגדלת אותם מחדש". בפרק החדש של ״שיר תקווה״ מבצעת צ'רכי את השיר "מישהו" של יהודית רביץ, משתפת בתגובות מפתיעות שקיבלה ממאזיניה באיראן, ומתארת מחזה בלתי נשכח שראתה בהפגנה בלונדון למען משפחות החטופים.
מתוך: שיר תקווה
מוזיקה וידאו
22.02.24