ומי כתבן: שאלת חיבור התורה במסורת היהודית

מתוך: סדר בוקר

עקרון "תורה מן השמיים" הוא רעיון מרכזי במסורת היהודית לאורך הדורות. הוא מצביע, לכאורה, על מקורה האלוהי של התורה, שנכתבה בידי משה מפי הגבורה. על פי התפיסה הרווחת, הערעור על עיקרון זה עלה רק במאתיים השנים האחרונות על ידי חקר המקרא הביקורתי, שהעמיד לבחינה חדשה את שאלת חיבורה של התורה.

 

 במהלך הסדרה נבקש לבחון עמדה זו מחדש. כפי שיתברר, פרטיה של תפיסה אמונית מוסכמת זו כלל אינם בהירים, והיא מעוררת שורה של שאלות רבות עניין: האם מאז ומתמיד ייחסו את התורה לאלוהים ולמשה? מה תרומתו של אלוהים לחיבורה של התורה ומה תרומתו של משה? האם התורה היא "ספר"? מתי והיכן ניתן "ספר" זה וכיצד הועלה על הכתב? והאם אכן היה זה משה לבדו שכתב את התורה כולה?

 

 בפרקי הסדרה נעקוב אחר התשובות המרכזיות שניתנו לשאלות אלו, הבנויות חוליה אחר חוליה מהעת העתיקה ועד ימינו אנו, ובהצטרפן יחד מהוות את עמדתה של המסורת היהודית. נראה כיצד הנחות המוצא נוצקו בסוף תקופת המקרא ובספרות הבית השני, התגבשו בספרות חז"ל, השתכללו בימי הביניים ובעת החדשה המוקדמת, וזכו לפיתוחים נוספים ורבי עניין בספרות הרבנית והחרדית מהעת החדשה ועד ימינו.

 

 ערן ויזל הוא פרופסור במחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון, חוקר מקרא, משורר וסופר. עיקר מחקריו מוקדשים לפרשנות היהודית למקרא, מהתקופה הקדומה ועד לזמן המודרני. ספרו האחרון, "כוונת התורה וכוונת הקורא בה", ראה אור ב-2022 בהוצאת מאגנס.

Model.Data.ShopItem : 0 8

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי