חוקי מלחמה במקרא

מתוך: סדר בוקר

האם הייתה קיימת תפיסה של "חוקי מלחמה" לפי המקרא? או במילים אחרות: מהם כללי ההתנהגות של "עשה" ו"אל תעשה" במלחמה שמציע הטקסט המקראי? חמשת המפגשים בסדרה יעסקו בחוקי מלחמה המצויים בליבת ספר דברים: נעסוק בשאלה מי פטור מלחימה, ונלמד על תנאי הכניעה של עיר במצור והיחס לתושביה; על האיסור לכרות עצי פרי מסביב לעיר במצור, על היחס ל"אשת יפת תואר" שנלקחת בשבי, ועל הצורך לשמור על ניקיון המחנה וקדושתו. נשאל איזו תפיסת עולם באו החוקים הללו לשרת, ונבחן סוגיה זו לאור תפיסת המלחמה במקרא ובמזרח הקדום.

 

נילי ואזנה היא פרופסור בחוגים למקרא והיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית. היא עוסקת במקרא על רקע ספרות המזרח הקדום, בספרות המתארת את ראשית עם ישראל ומוסדותיו, בקשר שבין מקרא וארכיאולוגיה ובהיסטוריה של רעיונות בתקופת המקרא.

 

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
מה גורם לחקלאי מהעוטף להישאר בחווה ולישון על המתבן כשמסביב מתנהלים קרבות בלתי פוסקים? בפרק הראשון של ״אדם אדמה״ ירדו שלומי שבן והדיי עפאים לחבל הבשור, לביקור בחוות הבודדים היפהפייה של אייל ואיתמר גלעד, אב ובן שמגדלים כבשים בעוטף כבר 40 שנה, וממשיכים לדאוג לכל כבש וכבש גם בימי המלחמה.
עם: הדיי עפאים, שלומי שבן
מתוך: אדם אדמה
מיוחדים וידאו
10.06.24