חבלי לידה: מפגשים בין קבלה לפסיכואנליזה

מתוך: סדר בוקר

מאות שנים מפרידות בין תורת האלוהות, שהופיעה לראשונה במאה ה-12, ובין תורת הנפש של פרויד בתחילת המאה ה-20. למרות זאת, שאלות העומק של שני העולמות נפגשות בצמתים מכריעים. הן הקבלה והן הפסיכואנליזה עוסקות בחיבור בין ידע רוחני ותיאורטי ובין פרקטיקה ויישום ריטואלי ויומיומי, הנוגע לתפיסת המצוות, הגוף, הפרפורמנס, המיניות ועוד.

 

באמצעות ההתמקדות בתפיסות של לידה רוחנית, פסיכולוגית ופיזית, הסדרה תפגיש מונחי יסוד מהעולם הטיפולי עם החשיבה הקבלית והמיסטית. נדון בסוד הפריון ובמשמעות הרבייה, בצער העיבור והסובייקטיביות של האם היולדת, במטפורות של לידה והיוולדות, ובזיקה שבין הלידה והמוות במיתוס היהודי ובפסיכואנליזה.

 

ד"ר רות קרא-איוונוב קניאל היא חוקרת קבלה, מגדר ופסיכואנליזה. מרצה בכירה בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה, עמיתת מחקר במכון שלום הרטמן ובמכון ת"א לפסיכואנליזה בת זמננו. בין ספריה: "קדשות וקדושות: אימהות המשיח במיתוס היהודי" (הקיבוץ המאוחד, 2014), "חבלי אנוש: הלידה בפסיכואנליזה ובקבלה" (כרמל, 2018), ועוד.

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

מישהו: לירז צ'רכי
מישהו: לירז צ'רכי
"הסיפורים והטראומות הם מאוד קשים", מספרת לירז צ'רכי על קרובי משפחתה ששרדו את הטבח ב-7 באוקטובר, "אבל אני לומדת מהם כל יום. הם נושאים את השכול באיזו אצילות נפש, שאוספת את כל הכוכבים אליה לאט לאט ומגדלת אותם מחדש". בפרק החדש של ״שיר תקווה״ מבצעת צ'רכי את השיר "מישהו" של יהודית רביץ, משתפת בתגובות מפתיעות שקיבלה ממאזיניה באיראן, ומתארת מחזה בלתי נשכח שראתה בהפגנה בלונדון למען משפחות החטופים.
מתוך: שיר תקווה
מוזיקה וידאו
22.02.24