המקדש של יהודי יֵבּ

בעונה זו נתמקד בתקופת בית המקדש השני ונעסוק במגוון נושאים הקשורים בשיבת ציון, המפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, מפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.
גם בשיחה זו נמשיך להתבונן בתופעה הייחודית שהולכת ומתפתחת בתקופת הבית השני, ומלווה את העם היהודי עד היום: יהדות התפוצות.
הפעם נארח את האפיגרף ד""ר חגי משגב לשיחה על הקהילה היהודית שחיה באי יב (אי הפילים, אלפנטינה) שבדרום מצרים, ועל המקדש האלטרנטיבי שהקימה שם. סיפורה המופלא של קהילה זו כמעט אינו מוכר: הוא מתחיל עוד בשלהי הבית הראשון עם יהודים ששימשו שכירי חרב של הממלכה הפרסית. המקדש שהקימה לעצמה הקהילה במקום מעלה שאלות מרתקות: האם לא הכירו יהודי יב את האיסור על עבודת האל מחוץ לירושלים? כיצד התייחסו בירושלים למקדש המתחרה? והאם יהודי יב ויהודי ירושלים כלל האמינו באותו אל, ועבדו בעבורו?
 
אורח: ד"ר חגי משגב | מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג | ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

שלישי | כג בשבט | 25.1 | 18:00

Model.Data.ShopItem : 0 6

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי