את שתי השיחות הבאות נקדיש לתגלית הארכיאולוגית החשובה ביותר בארץ ישראל – אוסף מגילות מדבר יהודה. המגילות הגנוזות שנתגלו מול חופי ים המלח, במערות קומראן ובמערות נוספות במדבר יהודה, הסעירו ועדיין ממשיכות להסעיר את עולם המחקר. הן פתחו צוהר חשוב ביותר להבנת התרבות, החברה והפוליטיקה של ימי הבית השני, תרמו להבנה של התהוות נוסח המקרא, וגילו טפח וכיסו טפחיים בנוגע לכיתות הבית השני וראשית הנצרות.

מיהם המחברים של המגילות? מה בינם ובין כת האיסיים, ומה בין אלו לאתר הארכיאולוגי בקומראן?

בשיחה השנייה נארח את חוקר המקרא פרופ' נועם מזרחי, ראש החוג למקרא ומנהל מרכז אוריון לחקר מגילות מדבר יהודה והספרות הקרובה להן, האוניברסיטה העברית ירושלים. פרופ' מזרחי מתמחה בטקסטים הליטורגיים ובנוסחים המקראיים של המגילות. בשיחה עימו ננסה להבין במה עוסקות המגילות, אילו סוגי מגילות יש, מאיזו נקודת מבט נכתבו ומה ניתן ללמוד מהן על עולם האמונות והדעות של התקופה.

 

ייעוץ אקדמי: חגי משגב

 

שלישי | 22.2 | כא באדר א | 18:00 | ZOOM

 

 

Model.Data.ShopItem : 0 6

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי