אנחנו מסיימים את המסע שלנו בעקבות הארכיאולוגיה של ימי הבית השני, ומזמינים אתכם ואתכן לשיחה מיוחדת לרגל סיום העונה: עברנו במהלכה בין תקופות ואתרים ארכיאולוגיים, חיפשנו את שיבת ציון בחפירות, העלינו הצעה לנסיבות לפרוץ מרד החשמונאים, התחקינו אחר מפעלי הבנייה של הורדוס, הכרנו את המקדשים בשומרון וביֶבּ שבמצרים; הרחקנו עד לגולה המתפתחת בבל וצללנו למגילות מדבר יהודה; חיפשנו את ישו בבית הכנסת של מגדל, בילינו עם המורדים על מצדה, וזחלנו במערות עם בר כוכבא.

 

כעת הגיע הזמן לחתום את הסדרה בפרק חגיגי בגן הארכיאולוגי – מרכז דוידסון, למרגלות הכותל הדרומי. נדבר על "נקודת האפס – יהדות הבית השני במבחן הזמן", וננסה לברר עם המשתתפים: מה מייחד את היהדות שהולכת ומתפתחת בתקופה שבין חתימת המקרא לתקופת המשנה, ובאיזו מידה היא עיצבה את המסורת היהודית עד לימינו?

 

Model.Data.ShopItem : 0 6

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי