אנחנו מסיימים את המסע שלנו בעקבות הארכיאולוגיה של ימי הבית השני, ומזמינים אתכם ואתכן לשיחה מיוחדת לרגל סיום העונה: עברנו במהלכה בין תקופות ואתרים ארכיאולוגיים, חיפשנו את שיבת ציון בחפירות, העלינו הצעה לנסיבות לפרוץ מרד החשמונאים, התחקינו אחר מפעלי הבנייה של הורדוס, הכרנו את המקדשים בשומרון וביֶבּ שבמצרים; הרחקנו עד לגולה המתפתחת בבל וצללנו למגילות מדבר יהודה; חיפשנו את ישו בבית הכנסת של מגדל, בילינו עם המורדים על מצדה, וזחלנו במערות עם בר כוכבא.

 

כעת הגיע הזמן לחתום את הסדרה בפרק חגיגי בגן הארכיאולוגי – מרכז דוידסון, למרגלות הכותל הדרומי. נדבר על "נקודת האפס – יהדות הבית השני במבחן הזמן", וננסה לברר עם המשתתפים: מה מייחד את היהדות שהולכת ומתפתחת בתקופה שבין חתימת המקרא לתקופת המשנה, ובאיזו מידה היא עיצבה את המסורת היהודית עד לימינו?

 

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי