מגילות מדבר יהודה (א)

את שתי השיחות הבאות נקדיש לתגלית הארכיאולוגית החשובה ביותר בארץ ישראל – אוסף מגילות מדבר יהודה. המגילות הגנוזות שנתגלו מול חופי ים המלח, במערות קומראן ובמערות נוספות במדבר יהודה, הסעירו ועדיין ממשיכות להסעיר את עולם המחקר. הן פתחו צוהר חשוב ביותר להבנת התרבות, החברה והפוליטיקה של ימי הבית השני, תרמו להבנה של התהוות נוסח המקרא, וגילו טפח וכיסו טפחיים בנוגע לכיתות הבית השני וראשית הנצרות.

מיהם המחברים של המגילות? מה בינם ובין כת האיסיים, ומה בין אלו לאתר הארכיאולוגי בקומראן?

בשיחה הראשונה נארח את הארכיאולוגית פנינה שור, עד לאחרונה מנהלת יחידת המגילות של רשות העתיקות. פנינה תספר לנו את הסיפור המלא והמרתק של גילוי המגילות; נדבר על המשולש היחסים שבין המגילות, קומראן והאיסיים; ונשמע על המפעל האדיר של רשות העתיקות להנגשה ולדיגיטציה של המגילות, לצד שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לצורכי המחקר של הטקסטים העתיקים.

 

ייעוץ אקדמי: חגי משגב

 

 שלישי | 8.2 | ז באדר א | 18:00 | ZOOM

 

Model.Data.ShopItem : 0 8

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי