מרד בר-כוכבא הותיר את חותמו על הארכיאולוגיה הארץ-ישראלית בצורה חסרת היקף. אחרי שנים ארוכות של מחקר וחפירות נרחבות, הולכת ומתבררת התמונה של אחד מניסיונות המרידה הנועזים והטרגיים ביותר של קבוצת מיעוט כנגד אימפריה אדירת ממדים.

 

בשיחה זו נארח את פרופ' בועז זיסו, מבכירי החופרים בעקבות המרד, שסקר וחפר עשרות אתרים ברחבי הארץ ששופכים אור על שאלת היקף המרד, הנסיבות לפריצתו ומהלכו. בשיחה ננסה להבין מה אפשר ללמוד משלל המטבעות שטבעו יהודי התקופה; מה ההבדל בין מערת מסתור למערת מפלט; ומי היה אותו שמעון בן-כוסבא, שרבי עקיבא קיווה לראות בו משיח, אך הוא הוביל את היהודים למפלה מדינית שהותירה בהם צלקות עד לעת החדשה. 

Model.Data.ShopItem : 0 6

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי