אל-יהודו: יהדות בבל העתיקה

בעונה זו נתמקד בתקופת בית המקדש השני ונעסוק במגוון נושאים הקשורים בשיבת ציון, המפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, מפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.
בשיחה זו ובשיחה הבאה נציץ הצצה חטופה אל תופעה ייחודית שהולכת ומתפתחת בתקופת הבית השני ומלווה את העם היהודי עד היום: יהדות התפוצות.
נארח את האשורולוג ד"ר פיטר זילברג לשיחה על התפוצה היהודית הראשונה הצומחת בבל עם הגלות של חורבן הבית הראשון. במוקד שיחתנו יעמוד ארכיון תעודות אל-יהודו: זהו אוסף לוחות טין מהמאות החמישית והשישית לפנה"ס, הכתובים בכתב יתדות ומתעדים את אורח החיים של היהודים סביב 'עיר יהודה' (אל-יהודו). בשיחה עם ד"ר זילברג, ממובילי המחקר על הארכיון ועל יהדות בבל העתיקה, נשוחח על מאפייניה של התפוצה היהודית הראשונה. איך חיו בה היהודים? באיזו מידה הם אכן בכו על נהרות בבל או שנהנו ממנעמי הגלות? ומה בין הידוע לנו מהארכיאולוגיה על קהילה זו ובין המוכר לנו מהטקסט המקראי.


מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג | אורח: ד"ר פיטר זילברג | ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

Model.Data.ShopItem : 0 6

בית אבי חי מזמין אתכם למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. גלו יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות ואורחות החיים של אלה שחיו כאן בעבר הרחוק. בעונה השנייה נתמקד בממצאים המרתקים מימי הבית השני: נעסוק בשיבת ציון, במפגש עם התרבות ההלניסטית ועליית המדינה החשמונאית, במפעלי הבנייה של הורדוס, ראשית הנצרות, מרד בר-כוכבא ובתי הכנסת של התקופה.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

עוד בבית אבי חי