שימלא: החלום של טירואיינט טקלה

במשך שנים חלמה טירואיינט טקלה לעלות לארץ מאתיופיה. פחות משנה לאחר שמימשה את החלום, נרצחה בפיגוע. סרט לזכרה

יוטיוב

 

לזכרה של טקלה טירואיינט אשר נרצחה בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע (2004) 

 

טירואיינט ומשפחתה חלמו לעלות לירושלים מאז ומתמיד, אך כשמשפחתה הצליחה לעלות  טקלה נאלצה להישאר עם ילדיה באתיופיה. רק לאחר תקופה ארוכה של מאבק עיקש התקבלה הבשורה המרגשת שהיא יכולה לעלות ארצה ולהצטרף למשפחתה. המשפחה נקרעה שוב כאשר טקלה נרצחה בפיגוע, פחות משנה לאחר עלייתה. 

 

טקלה טירואיינט 

טירואיינט נולדה ב-1971 באתיופיה לדמלאו ומולו גובזה. בבגרותה נישאה לטספייה טקלה ולזוג נולדו ארבעה ילדים, גשאו, אביף, דגיטו ואדיסו שהצטרפו בשמחה לאחותם טריק.   

 

במאי 2003 עלתה המשפחה לישראל, וחודש לאחר בואם נולדה בת הזקונים שלהם רחל.  הם התגוררו במרכז הקליטה "נורית" בבאר שבע, והתכוננו לעבור לדירה משלהם.

 


טירואיינט טקלה

 

טירואיינט הייתה אישה מסורה ונעימת הליכות, שהגיעה  ארצה עם המון תקווה בלב, ורצון עז לבנות ולהתקדם בחיים החדשים בישראל. אך ברגע אחד התנפצו כל התקוות והחלומות של המשפחה בפיגוע טרור רצחני.

 

ביום שלישי י"ד באלול תשס"ד (31.08.2004), יצאה טריאויינט בבוקר לשוק העירוני בדרכה חזרה הביתה סמוך לשעה 15:00, פוצצו שני מחבלים-מתאבדים את חומר הנפץ שנשאו בזה אחר זה בשני אוטובוסים במרכז באר שבע, קו 6 וקו 12. כמאה איש נפגעו בשני הפיצוצים. 16 אנשים נרצחו, ביניהם טירואיינט.

 

טיראויינט  הובאה למנוחות בבית העלמין בבאר שבע.

 

"הפער בין החזון למציאות"
היוצר נדב נחמני מספר על תהליך היצירה:


"בניגוד לרוב סרטי הזיכרון בפרויקט, שמדברים בדרך כלל על חיילים, הסרט שאני עבדתי עליו הוא על עולה מאתיופיה שנהרגה בפיגוע. ומעבר לזה שמבחינת תוכן מדובר בסרט מאוד שונה, זה גם הסרט היחידי שאורכו יותר משמונה דקות (שאר הסרטים נעים בין שתיים לשלוש דקות). העבודה על הסרט היתה אתגר קשה במיוחד, לאור העובדה שלא היה לנו הרבה מידע על הסיפור. בנוסף, היה צורך בעבודת מחקר רבה כדי לנסות ולהבין את התרבות האתיופית. הסיפור של העלייה האתיופית מאוד מדבר ללבי: הקשיים הבלתי רגילים שהאנשים האלה עברו כדי להגיע לארץ כחלק מחזון שלהם, והפער הבלתי נתפס בין אותו חזון לבין המציאות שפגשו כאן.

 

 

 


עפה על כנפי הדמיון לישראל. מתוך "שימלא"

 

 

"במשך שנים רבות משפחתה של טירואיינט טקלה ניסתה להביא אותה לארץ, ובצורה טרגית ואירונית, לאחר שהיא עלתה לארץ, היא נהרגה בפיגוע – סיפור מאוד קשה וכואב. הסרט מתאר את הקשר בין טיירואינט לאמה, שמנסה להביא אותה לארץ, ובמקביל, טיירואינט נראית כשהיא חולמת על הגעה לארץ המובטחת על כנפי חסידה, שאינן אלא כנפי הדמיון שלה. שם הסרט הוא "שימלא", חסידה באמהרית, שכן החסידה היא סמל מאוד חזק בתרבות האתיופית ומבטאת את הכמיהה והגעגועים לארץ ישראל".

הסרט הופק בתמיכת מפעל הפיס


מן העיתונות,

זוכרים את הנשים: טירואיינט טקלה חלמה לעלות לירושלים ונרצחה בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע - 
מאמר מתוך אתר ONLIFE

חמישה סרטונים וגעגוע (ראיון עם יטבת פייראיזן-וייל) 2017 - מאמר מתוך אתר "הבמה"

Model.Data.ShopItem : 0 6

עוד בבית אבי חי