חכמי ספרד | דון יצחק אברבנאל
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
הסדרה 'חכמי ספרד' מתחקה אחר דמויותיהם של פרשני מקרא והוגי דעות שחיו בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, ועיצבו בהגותם ובפועלם את ההיסטוריה של העם היהודי. השחקן גולן אזולאי מספר את סיפורן של הדמויות וממחיש את מעשיהן בקטעי משחק ושירה.

תקציר

הסדרה 'חכמי ספרד' מתחקה אחר דמויותיהם של פרשני מקרא והוגי דעות שחיו בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, ועיצבו בהגותם ובפועלם את ההיסטוריה של העם היהודי. השחקן גולן אזולאי מספר את סיפורן של הדמויות וממחיש את מעשיהן בקטעי משחק ושירה. הסרטים מצולמים בארצות שבהן חיו החכמים על רקע הנופים הפסטורליים התורמים לאווירה האותנטית. בכל פרק מופיעים חוקרים המתמחים בדמות ומעשירים את הידע על חייהם.

דון יצחק אברבנאל היה פרשן והוגה דעות שנולד בליסבון בפורטוגל במאה החמש-עשרה, בימי גירוש ספרד. הפרק מתחקה אחר דמותו ופועלו של אברבנאל: מאין בא, כיצד נבנה מעמדו, מה מאפיין את דמותו ואת פרשנותו ומה עלה בגורלו. כל זאת באמצעות קטעי אילוסטרציה, קריאה מכתביו, והרחבה של חוקרים על חייו ועל דרך פרשנותו הייחודית.

בדרך זו, אנו מקבלים "טעימה" להבנת סיפור חייו הטראגי של אברבנאל, גודל חוכמתו, רוחב אופקיו, נועזותו, הניגודיות שבדמותו הנעה בין הרוח – עיסוק בפרשנות התורה ובפילוסופיה, לחומר – עושר כספי ומעמד.

 

נושאים בהם דן הסרט

 

  1. אברבנאל- איש רוח- בעל ידע נרחב.
  2. אברבנאל- איש חומר- בעל מעמד גבוה ועשיר.
  3. האינקוויזיציה - גירוש ספרד.
  4. אברבנאל- דמות טראגית- נאלץ לברוח כל פעם למקום אחר.
  5. אברבנאל- פרשנות שונה ייחודית ונועזת.


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל ספרד איטליה 2004 | 50 דקות | בימוי : אברהם קושניר | הפקה: טורא תקשורת בע"מ

 

 icon  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus