המקום
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
הסרט מספר על יממה בחייה של משפחה קטנה וקשת יום מאשקלון. במסעדה 'המקום של מוריס' שבבעלות הסב מוריס, עובדות בתו רוחה ונכדתו עדי. בשעות היום היא משמשת המסעדה בית עסק, ובשעות הלילה היא הופכת לבית תמחוי לנזקקים.

תקציר

הסרט מספר על יממה בחייה של משפחה קטנה וקשת יום מאשקלון. במסעדה 'המקום של מוריס' שבבעלות הסב מוריס, עובדות בתו רוחה ונכדתו עדי. המסעדה היא כל עולמו של מוריס והוא מנצל אותה למעשי חסד – בשעות היום היא משמשת בית ותעסוקה לנער בודד, ובשעות הלילה היא הופכת לבית תמחוי ופינה חמה לנזקקים. האם רוחה, גרושה קשת יום, מקדישה גם היא את כל חייה ל'מקום', אך חשה שהיא מבזבזת את חייה. לכן היא דחפה את בתה הבכורה מזי לצאת מאשקלון ולממש את היכולות שלה בעולם הגדול, בתל אביב. מזי הפכה לעורכת דין מצליחה בתל אביב; היא חיה ברמת חיים גבוהה ומנהלת רומן עם גבר נשוי.

בתחילת הסרט מתברר כי למוריס יש חובות גדולים והוא מקבל צו עיקול על המסעדה. רוחה מבקשת את עזרת בתה הבכורה מזל (מזי), שתיהן מנסות לשכנע את הסב למכור את 'המקום' - מוצא יחיד למשבר לדעתן. מוריס מסרב ומזי מציגה מסמך שמייפה את כוחה של אמה למכור את המסעדה גם ללא הסכמתו.

מוריס, ועמו הנכדה עדי ושאר עובדי המסעדה, נפגע קשה מהצעד הדורסני והאטום של נכדתו. מאותו רגע נשאבת מזי בחזרה לחיי המשפחה שמהם ברחה - הסב משקף לה אט אט כי בעצם היא אינה מרוצה מחייה הנוכחיים, ולמעשה, מקומה האמיתי הוא לא בתל אביב הזוהרת אלא באשקלון עם משפחתה.

זווית נוספת שנחשפת היא מערכת היחסים המורכבת של מזי עם אחותה הצעירה עדי שנשארה 'בפרובינציה'. עדי חשה מאוימת מאחותה הבכורה, המצליחה והעשירה. נוסף על כך עדי יוצאת כעת עם החבר לשעבר של מזי, והמתח ביניהן גובר.

השאלה המרכזית בסרט היא 'אייכה?' היכן אתה? השאלה הקיומית שהאדם צריך לשאול את עצמו תמיד. האם אתה במקום שאתה צריך להיות בו? האם אתה עושה טוב לעצמך ולאחרים? האם אתה שלם עם מקומך ומרגיש שיש משמעות לחייך? מוריס, בעל 'המקום של מוריס', מייצג את מי שיש לו מקום – יש לו משמעות ומטרה בחיים. הוא בטוח בעצמו ובמעשיו ואינו ירא מההוצאה לפועל או מכל איום אחר. לעומתו מזל, המשנה את שמה למזי, עוברת תהליך פנימי שבו היא חוזרת למקום הנכון לה - לחיק המשפחה. 

 

נושאים בהם עוסק הסרט

1. ערכי המשפחה.

2. התבגרות ושינוי בחיים.

3. פריפריה מול העיר הגדולה.

4. ערכי נתינה- גמילות חסד, בית תמחוי.

 

ז'אנר: דרמה | ישראל 2005 | 50 דקות | בימוי: לינה וסלבה צ'פלין | פרלייט הפקות

 

 

 hamakom  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus