אז הרצל אמר | העולם של אתמול
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
בין שתי תנועות שונות ולכאורה לא קשורות בחברה הישראלית - התנועה הסוציאליסטית-הקיבוצית של ההתיישבות העובדת, והתנועה המתנחלית-המשיחית שקמה לאחר מלחמת ששת הימים.

תקציר

הפרק "העולם של אתמול" מתמקד בשתי תנועות שונות ולכאורה לא קשורות בחברה היהודית בישראל - האחת היא התנועה הסוציאליסטית-הקיבוצית של ההתיישבות העובדת שהובילה את ההתיישבות וההגנה בארץ מתקופת היישוב ועד שנות השישים; והשנייה היא התנועה המתנחלית-המשיחית שקמה לאחר מלחמת ששת הימים וראתה עצמה מחליפה של המתיישבים החלוציים הראשונים וממשיכת דרכם ברוח התורה.

בסרט משוחחים אורן הרמן וינאי עופרן עם אנשי ההתיישבות העובדת ועם אנשי ההתנחלויות והמאחזים. הם מבקשים ללמוד על תנועת ההתנחלות של הציונות הדתית דרך הבנת התהליכים הנפשיים שעברו על התנועה הקיבוצית החילונית. הם עורכים השוואה מעניינת בין שתי התנועות תוך התעלמות מכוונת מהאידאולוגיות הרחוקות זו מזו, והתמקדות בתהליכים הנפשיים שעוברים על הדור המייסד והדור הצעיר.
 

נושאים בהם עוסק הסרט

  1. השוואה בין ההתיישבות הקיבוצית להתיישבות המתנחלית
  2. התנחלויות
  3. התנועה הקיבוצית 
  4. הינתקות
  5. הגשמת חלום ציוני
  6. משברים בתנועות הציוניות
  7. דור שני ושלישי לתנועות הציוניות
  8. ציונות
  9. זהות אידאולוגית
  10. קיבוץ עירוני.


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2007 | 48 דקות | בימוי: עדו בהט | הפקה: שולה שפיגל בע"מ

 

icon  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus