סוקרטס על למברטה
סוקרטס על למברטה
social
facebook whatsup email tweeter
18.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
סרט זיכרון בו ד"ר משה מאיר, נפגש עם דמויות שונות שמספרות לו על אביו ועל נסיבות נפילתו בקרב. אט אט מתגלה לבן ולצופים דמותו הייחודית של האב - איש משכיל, שומר מצוות ותלמיד חכם, ויחד עם זאת ציוני הומניסט, פילוסוף ואיש חינוך, ספורטאי ושחקן תיאטרון. בסרט משולבי


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל | 55 דקות | בימוי: מיכה ליבנה | הפקה: איל חלפון

 

תקציר :

זהו סרט זיכרון על יעקב מאיר ז"ל, שנפל במלחמת ששת הימים בקרב על ירושלים. מאיר היה דמות מוערכת ומוערצת. הוא מתואר כאדם חכם, רב גוני וכריזמטי באופן בלתי רגיל. בנו, הד"ר משה מאיר, נפגש במהלך הסרט עם דמויות שונות שמספרות לו על אביו ועל נסיבות נפילתו בקרב. אט אט מתגלה לבן ולצופים דמותו הייחודית של האב - איש משכיל, שומר מצוות ותלמיד חכם, ויחד עם זאת ציוני הומניסט, פילוסוף ואיש חינוך, ספורטאי ושחקן תיאטרון. הוא היה מורה למחשבת ישראל בתיכון חילוני ונדמה כי הבן הלך בדרכי אביו - הוא עצמו משורר ואיש חינוך, מורה לתלמוד בתיכון, תלמיד חכם ואיש משפחה, המכיל בחייו מורכבויות רבות.

ככל שהסרט מתקדם מתגלות למשה מאיר עובדות מזעזעות על נסיבות מותו של האב. כל השנים משה מאיר חשב שהאב מת מפגז ירדני. כעת מספרים לו שהוא נהרג מאש כוחותינו אך נהרג במקום. בהמשך חושפות עדויות אחרות את העובדה המרה שהאב קפץ מהטנק, נפצע ונפטר לאחר שעות רבות שבהן דימם ללא שהוגשה לו עזרה ראשונה. משה משוחח עם עוזי מזרחי, מפקד הטנק שנותר בחיים אך הפך להלום קרב עד היום, שמגולל באוזניו את סיפור הפגיעה הקשה. התגליות קשות מנשוא אך משה מרגיש בעקבות המסע קרוב יותר לאביו.

באחת הסצנות מצולם משה מאיר ביום ירושלים, צועד בין חוגגים דתיים ומבטא אמביוולנטיות כלפי השמחה: מצד אחד יום חג לכבוד הניצחון המזהיר של מלחמת ששת הימים ומצד אחר זהו יום זיכרון פרטי לאביו ששילם בחייו את מחיר הניצחון. עמדותיו הפוליטיות השמאליות של משה מאיר בנושא ירושלים וארץ ישראל מסייגות אותו עוד יותר מהחגיגות, אך ברור לו שאביו הנערץ שחלם על בניית המקדש והקרבת קורבנות בהר הבית, היה חוגג אותו.

 svqrts_l_lmbrth_2

בסרט משולבים קטעי אנימציה יצירתיים המשווים לו נופך מיוחד ורוחני. הסרט מעניין, בלתי צפוי ומרגש מאוד. מתאים להקרנה במיוחד בימי זיכרון לחללי מערכות ישראל או ביום ירושלים.

 מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus