מי אתה חושב שאתה | גבי גזית
מי אתה חושב שאתה | גבי גזית
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
העיתונאי ואיש הרדיו גבי גזית נולד בשם גבריאל גרינשטיין בעיירה נובה-זמקי בסלובקיה למשפחה דתית, וגדל בכפר יהושע שבעמק יזרעאל, לשם הגיעה המשפחה בהיותו בן שנתיים. לגזית ידע קלוש בלבד על קורות הוריו בשואה, משום שהם סירבו לדבר עמו על כך כל השנים. אמו, שהייתה א

ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2009 | 50 דקות |בימוי: מויש גולדברג
הפקה: צפריר קוחונובסקי, מירי עזרא, אסף גיל, טי.טי.וי הפקות בע"מ
 

תקציר :

"מי אתה חושב שאתה?" היא השאלה העומדת במרכזה של סדרה דוקומנטרית בת שישה פרקים, ומסתבר שהתשובה לה אינה ידועה מראש. במהלך מסע אל עברם המשפחתי מגלים גיבורי הסדרה, כולם דמויות מוכרות היטב בציבור הישראלי, באיזה אופן עיצבה ההיסטוריה המשפחתית שלהם, שעד לצילומים לא היו מודעים לה, את אישיותם ואת זהותם כיהודים.

 gby_gzyt2


הנחת היסוד העומדת מאחורי הסדרה היא, שההיסטוריה הפרטית נושקת להיסטוריה הלאומית, ועל כן הסיפורים המשפחתיים פותחים סדק הצצה אל מעבר לפרטי - אל העבר המשותף הלאומי–יהודי, ויכולים להאיר סוגיות ואירועים היסטוריים מרתקים. כל פרק בסדרה מוקדש לדמות אחת היוצאת למסע חוצה גבולות שסופו אינו ידוע לה, המבוסס על עבודת תחקיר מקיפה בארץ ובעולם. המסע האמיתי מתחיל לעיני המצלמה, ומתנהל כמו בחקירה בלשית. הגיבור עובר מתחנה אחת למשנה, ובכל אחת מהן מגלה מידע נוסף, עד שנחשף לפניו סיפורו המשפחתי במלואו והוא מגלה מי הוא ומהם שורשיו.

העיתונאי ואיש הרדיו גבי גזית נולד בשם גבריאל גרינשטיין בעיירה נובה-זמקי בסלובקיה למשפחה דתית, וגדל בכפר יהושע שבעמק יזרעאל, לשם הגיעה המשפחה בהיותו בן שנתיים.  לגזית ידע קלוש בלבד על קורות הוריו בשואה, משום שהם סירבו לדבר עמו על כך כל השנים. אמו, שהייתה אישה חרדתית ותלותית מאוד, כמעט שלא יצאה את ביתה במשך כל ארבעים שנותיה בארץ. אביו ניהל חנות מכולת שפרנסה אותם וגידל אותו ואת אחיו הצעיר. לא פעם ניסה גזית לשאול את האב שאלות ולקבל ממנו תשובות על מה שעבר עליו, אך ללא הצלחה. כעת, כששני הוריו כבר אינם בין החיים, הוא יוצא למסע מצולם המשלים מעט את חלקי התמונה, מגלה לו פרטים חדשים לגמרי ומבהיר לו זיכרונות מטושטשים בצורה מהודקת ומדויקת יותר.

במסעו מגיע גזית למקומות שעליהם מעולם לא שמע, וגם מה שחשב שהוא יודע מתברר לו כשגוי - בניגוד למה שחשב, אביו מעולם לא שירת בצבא הצ'כי שנלחם בנאצים, אלא גויס בכוח לצבא ההונגרי, ששיתף פעולה עם הנאצים ונלחם בסובייטים.

הסיפור האמיתי של הוריו מתגלה לו אט אט, והחוויות שהוא עובר, שהן שחזור והבנה מאוחרת של חוויות שעברו הוריו, מעצבות מחדש את יחסו הסולח לאמו, לאביו ולעצמו. גבי גזית אינו מקל על האנשים שהוא מראיין בדרך ולא מייפה את העובדות הקשות. בקור רוח מרוחק - לרגעים נדמה שהוא מגיש כתבה על מישהו אחר - הוא מתאר את שהתרחש. עובדת היותו מראיין מקצועי ורהוט תורמת גם היא לעניין ולעומק של הסרט.


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus