עשרת הדברות | זכור את יום השבת לקדשו | פרק 4
עשרת הדברות | זכור את יום השבת לקדשו | פרק 4
social
facebook whatsup email tweeter
16.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
הסדרה "עשרת הדברות" בוחנת את עשרת החוקים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית ואת משמעותם העמוקה לחיינו, דרך חייו האישיים של רונאל פישר וחייהן של דמויות שונות שהוא פוגש. פישר פותח דיון מחודש, אישי ופילוסופי, בערכי העולם היהודי ומתמקד בכל פרק בסיפור אישי מסוים.


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2005 | 40 דקות | עברית | בימוי: יורם זק

תקציר:

הסדרה 'עשרת הדיברות' בוחנת את עשרת החוקים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית ואת משמעותם העמוקה לחיינו, דרך חייו האישיים של רונאל פישר וחייהן של דמויות שונות שהוא פוגש. פישר פותח דיון מחודש, אישי ופילוסופי, בערכי העולם היהודי ומתמקד בכל פרק בסיפור אישי מסוים המתאים לדיבר, ובשיחה עליו עם הפסיכולוגית איריס רייצס. רייצס מנתחת איתו את האירועים ומנסה להבין מהיכן נובעות תפיסות העולם שלו ושל המשתתפים.

פישר מצליח להגיע לרגעים של אינטימיות וגילוי לב פשוט ועמוק המעורר הזדהות מיידית. אישיותו המיוחדת מקרינה על אופי התכנית - עורך דין, עיתונאי, מפורסם –  ומגמגם כבד. נושא הגמגום מעסיק מאוד את פישר וקשה להתעלם מההקבלה לדמותו של משה רבנו שקיבל את עשרת הדיברות והיה כבד פה וכבד לשון...

הדיבר "זכור את יום השבת לקדשו" מנציח בתודעה היהודית את רעיון השבת – רעיון שהיהדות תרמה לעולם כולו, אשר שמר על עם ישראל כעם לאורך השנים. השבת היא חוויה משותפת לכל יהודי באשר הוא, גם אם אינו שומר את מצוותיה.

בפרק זה רונאל פישר בודק חוויות שונות של שבת ישראלית ובוחן את ההבדלים בין שמירת שבת כהלכתה לבין הדרך שבה מצוינת השבת במשפחה חילונית; הוא מנסה להבין מהי מהות השבת ומהם היתרונות והחסרונות שבכל דרך.

 shrt_hdbrvt1

פישר מבקר בבית משפחה מכפר סבא, שבתם הגדולה, ליאת, חזרה בתשובה עם בעלה. המשפחה החילונית מקבלת את ליאת ומכבדת את דרכה – כאשר היא אינה מבקרת בביתם יש לשבת צביון חילוני – ארוחה משפחתית בשישי בערב, אחריה יציאה למועדון ובשבת בצהרים הבילוי המשפחתי הקבוע – משחק של הפועל תל אביב. בשבת שבה מבקרת אותם הבת, הם מקפידים לשמור שבת כהלכתה - מתנתקים מהפלאפונים, לובשים בגדי חג, מכינים אוכל, חלות וחמין לפני השבת והולכים להתפלל בבית הכנסת. המשפחה היא משפחה חמה, בריאה ואוהבת, הקשרים בין בני הבית פתוחים וטובים והשבת מייצגת בעיקר את המשפחתיות.

השיחה בארוחת השבת נסבה על המושג 'עונג שבת' - מהו עונג שבת? האם אנו מחויבים לקיים את השבת כהלכתה? בצאת השבת חוזרים כולם באחת לכדורגל ולטלפונים, ופתאום הם שמים לב לשקט ולשלווה ששררו במהלך השבת.

בשיחה עם איריס הפסיכולוגית מברר רונאל פישר את נושא המשפחתיות. הוא מספר לה על פגישותיו עם המשפחה, על חווית היחד החזקה שהייתה לו עם  אביו. העצב שלו מציף את השיחה משום שלדבריו, אין לו הרבה זיכרונות ילדות חיוביים וחמים ממשפחתו, ולדבריו עובדה זו השפיעה על עיצוב זהותו ועל משפחתו.   


 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus