ארץ חפר - שיחה שמינית: מגילת דברים הגנוזה

בית אבי חי מזמין אתכם להצטרף למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. נשוחח עם בכירי הארכיאולוגים והמחקר העדכני והחדשני בתחום, נגלה את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח ונתוודע לסודות, לרעיונות, לאמונות ולאורחות החיים של האנשים שחיו כאן בעבר הרחוק. 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג | ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

 

***

 

שיחה שמינית: מגילת דברים הגנוזה

אורח: פרופ' ישראל קנוהל, ראש הקתדרה למקרא ע"ש יחזקאל קויפמן באוניברסיטה העברית

מגיב: פרופ' עידן דרשוביץ, מחבר הספר "נאום הפרידה של משה"
 

 

חותמים את העונה הראשונה במפגש מיוחד שיעסוק בנושא החם ביותר בארכיאולוגיה הארץ-ישראלית:

מגילת דברים של סוחר העתיקות מוזס וילהלם שפירא.

 

בשלהי המאה ה-19 הצהיר שפירא שהתגלגלה לידיו מגילת קלף ייחודית, שמכילה לא פחות מאשר את הגרסה העתיקה ביותר של ספר דברים – מהמאה השביעית לפני הספירה. הגילוי עורר הדים רבים בעולם, אך לאחר זמן טענו החוקרים שהמגילה של שפירא מזויפת. שפירא, שחש בושה והשפלה רבה, שם קץ לחייו. 150 לאחר מכן, עידן דרשוביץ, חוקר מקרא ישראלי וראש החוג למקרא באוניברסיטת פוטסדאם שבגרמניה, מבקש לטעון שמגילת שפירא הייתה מקורית ולא מזויפת, ושייתכן שאיבדנו את הטקסט המקראי הקדום ביותר. 


במפגש זה נארח את חוקר המקרא ישראל קנוהל שיציג את עמדותיו בנוגע לפרשה: האם אכן מדובר על מגילה אמיתית? ואם כן, מתי באמת נוצרה? כיצד חקר המקרא יכול לסייע לנו בהבנת התגבשות התורה? ומה ההבדל בין היחס של הפרושים לסוגיה זו ובין אנשי קומראן? לאחר השיחה יצטרף למפגש פרופ' דרשוביץ ויגיב לדברים. 

 

***

 

Untitled-100000000000000

Model.Data.ShopItem : 0 6

 

בית אבי חי מזמין אתכם להצטרף למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. בואו לגלות יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות, האמונות ואורחות החיים של האנשים שחיו כאן בעבר הרחוק. לאחר קרוב למאתיים שנה של חפירות ארכיאולוגיות בארץ-ישראל, אנו מביאים בפניכם כעת את הידע העדכני והמחקר החדשני שהצטברו עד כה. נדון עם בכירי החופרים בארץ במשמעויות התרבותיות והאקטואליות של הממצא הארכיאולוגי.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג, ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

 

 

 

 

Untitled-100000000000000

 

 

עוד בבית אבי חי