ארץ חפר שיחה רביעית: ממלכות ישראל ויהודה (ב')


בית אבי חי מזמין אתכם להצטרף למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. נשוחח עם בכירי הארכיאולוגים והמחקר העדכני והחדשני בתחום, נגלה את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח ונתוודע לסודות, הרעיונות, האמונות ואורחות החיים של האנשים שחיו כאן בעבר הרחוק. 
מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג
ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

שיחה רביעית: ממלכות ישראל יהודה (ב)
אורח: פרופ' עמיחי מזר

זה עשרות שנים השאלה המסעירה ביותר שעולה מהארכיאולוגיה של ארץ-ישראל היא אם אכן התקיימה ממלכה מאוחדת בימי דוד ושלמה כפי שמספר התנ"ך. המחלוקת בנושא זה פיצלה את המחקר לשני מחנות, והדיון נמשך ומתקדם לצד התפתחות המחקר והתגליות החדשות שמוסיפות להחיות את הפולמוס.
לבירור סוגיה זו נקדיש שני מפגשים שבהם נציג את העמדות השונות במחלוקת. במפגש השני נפגוש את פרופ' עמיחי מזר מהאוניברסיטה העברית. נשוחח עימו על היחס בין הסיפור המקראי ובין הממצאים בשטח הנוגעים למאה העשירית לפני הספירה בממלכת יהודה, ונשמע את עמדותיו בפולמוס מתמשך זה של מי שנמנה עם "האסכולה הירושלמית". האם התמונה העדכנית של המחקר כיום מאפשרת לנו לאמת את הסיפור המקראי על ממלכה מפוארת שהקים דוד המלך?


 

 

Untitled-100000000000000

 

בית אבי חי מזמין אתכם להצטרף למסע בעקבות התגליות והממצאים החשובים והמרתקים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות בארץ-ישראל. בואו לגלות יחד איתנו את העולמות שנמצאים מתחת לפני השטח, ואת הסודות, הרעיונות, האמונות ואורחות החיים של האנשים שחיו כאן בעבר הרחוק. לאחר קרוב למאתיים שנה של חפירות ארכיאולוגיות בארץ-ישראל, אנו מביאים בפניכם כעת את הידע העדכני והמחקר החדשני שהצטברו עד כה. נדון עם בכירי החופרים בארץ במשמעויות התרבותיות והאקטואליות של הממצא הארכיאולוגי.

 

מנחה: אפרת שפירא-רוזנברג, ייעוץ אקדמי: ד"ר חגי משגב

 

 

 

 

Untitled-100000000000000

 

 

עוד בבית אבי חי