צולם ביום חול | חרדות

16.10.12

מבט לעולם החרדי מזווית מיוחדת - דרך שתי נשים חרדיות שבדרכן עושות מהפכה שקטה, אך מצייתות לכללי המשחק החרדיים .

הסרט מציץ לעולם החרדי מזווית מיוחדת - דרך שתי נשים חרדיות שבדרכן עושות מהפכה שקטה, אך מצייתות לכללי המשחק החרדיים - עדינה בר-שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף, שייסדה את המכללה האקדמית החרדית הראשונה בירושלים; ורחל שידלובסקי הידועה בכינוי 'במבי', המיילדת המיתולוגית של בית החולים 'שערי צדק', שייסדה מפעל צדקה גדול.

שתי הנשים קמו ועשו מעשה כדי לשנות את המצב הקשה שבו שרויות משפחות חרדיות רבות, שהן לרוב ברוכות ילדים מצד אחד, חסרות פרנסה מצד אחר, וחיות מתחת לקו העוני.  

עדינה נשלחה בצעירותה ללמוד תפירה, אך הבית שבו גדלה יצק בה תאוות לימוד וידע, והיא ספגה חוכמה, תורה ושאיפה לעשות למען הכלל. עדינה היא אישה דעתנית וחזקה המנווטת את דרכה בעולם גברי הייררכי שבו האישה צריכה לתת כבוד לגברים, גם לאחיה הצעירים ממנה. את כאבה האישי על הזכות ללמוד שניטלה ממנה היא ניתבה להקמת מוסד לימודים אקדמי שיכשיר חרדים – נשים וגברים (בנפרד) – להשתלב בחברה ובמעגל התעסוקה ולהתפרנס בכבוד.

רחל המיילדת מעולם לא זכתה ללדת בעצמה. באומץ רב היא בחרה לרתום את כוחותיה להקמת מוסד צדקה המסייע למשפחות ברוכות ילדים, וזאת בנוסף לעבודתה. רחל מביעה ביקורת גלויה על החברה החרדית שמעודדת את המשפחות לחיות בעוני, כאשר הבעל לומד בישיבה ועל האישה שממשיכה ללדת מוטל עול הפרנסה.

מפעליהן הכבירים של רחל ועדינה נולדו מתוך הקושי והכאב האישי שלהן, כסוג של תיקון לחברה שבה הן חיות, ומתוך ביקורת מרומזת לשינוי המצב.

 

נושאים בהם הסדר עוסק

 

  1. מקומה של האישה בחברה החרדית.
  2. העולם החרדי והחשיפה לאקדמיה ולעולם החילוני.
  3. העוני החרדי. דיון בסיבות ובהשלכות.
  4. אהבת הלימוד.
  5. גמילות חסדים- מתן חכות או דגים.
  6. ראייה ביקורתית של החברה בה אתה חי ועשייה למען תיקונה.
  7. ריבוי ילדים - אמונה בקב"ה ועשיית רצונו.
  8. התמודדות עם עקרות.ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2009 | 55 דקות | במאים: רון עופר וירון חקק | הפקה: בלפילמס בע"מ

 

 

     

 

 

Model.Data.ShopItem : 0 6

עוד בבית אבי חי

model.YTimagetest: