חכמי ספרד | הרמב"ן
חכמי ספרד | הרמב"ן
social
facebook whatsup email tweeter
23.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
המנחה, גולן אזולאי, יוצא בעקבותיו של הרמב"ן למקומות שבהם חי ופעל, ומחייה מחדש את עולמו ותקופתו. הוא נולד בעיר גירונה שבספרד, שם מבקר אזולאי בביתו, בבית הכנסת שלו, בבית המרחץ, במקווה וברחובות הרובע היהודי. ההיסטוריה של גירונה והמיקום המיוחד שלה מסבירים את


(מתוך הפרק על אבן עזרא)


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל ספרד 2004 | 50 דקות | בימוי : אברהם קושניר | הפקה: טורא תקשורת בע"מ
תקציר:

הסדרה 'חכמי ספרד' מתחקה אחר דמויותיהם של פרשני מקרא והוגי דעות שחיו בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, ועיצבו בהגותם ובפועלם את ההיסטוריה של העם היהודי. השחקן גולן אזולאי מספר את סיפורן של הדמויות וממחיש את מעשיהן בקטעי משחק ושירה. הסרטים מצולמים בארצות שבהן חיו החכמים על רקע הנופים הפסטורליים התורמים לאווירה האותנטית. בכל פרק מופיעים חוקרים המתמחים בדמות ומעשירים את הידע על חייהם.

 rmbn2

הפרק מתחקה אחר חייו ופועלו של הרמב"ן, רבי משה בן נחמן, אחד מגדולי חכמי ספרד, פוסק, פרשן, פילוסוף מקובל ורופא.

המנחה, גולן אזולאי, יוצא בעקבותיו למקומות שבהם חי ופעל, ומחייה מחדש את עולמו ותקופתו. הוא נולד בעיר גירונה שבספרד, שם מבקר אזולאי בביתו, בבית הכנסת שלו, בבית המרחץ, במקווה וברחובות הרובע היהודי. ההיסטוריה של גירונה והמיקום המיוחד שלה מסבירים את ההשפעה הרבה שהייתה למקום על תורת הרמב"ן - חיים בתפר שבין ספרדים לאשכנזים, בין יהודים לנוצרים ומוסלמים ועוד. בעיר בסלו הוא למד ומשם הפיץ את תורת הסוד (הקבלה) בדרכו המיוחדת. גם כאן אפשר לראות את השפעת המקום על תורתו ודרכו של הרמב"ן. בביקור בארמון המלך בברצלונה מספר אזולאי על 'פולמוס ברצלונה' שהתקיים בין הרמב"ן לבין המומר פאבלוס כריסטיאני, אירוע מכונן בתולדותיו של הרמב"ן ובקורות העם היהודי. בסוף ימיו עלה הרמב"ן לארץ ישראל והתיישב בעכו.

את הסרט מלווים מומחים וחוקרים המעשירים את הידע בהסברים מפורטים ומרתקים על דרכו המיוחדת בכל התחומים: תנ"ך, הלכה, תורת המוסר ותורת הסוד. האורחים הם: מדריכת הטיולים נחמה שפרן, פרופ' משה הלברטל, פרופ' אלעזר טוויטו, פרופ' אורה לימור, ד"ר מיכה גודמן ופרופ' אלחנן ריינר. ההסברים והסיפורים מומחשים בצורה משעשעת ונהירה על ידי גולן אזולאי. 


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus