המהפכנים | אברהם אבינו
המהפכנים | אברהם אבינו
social
facebook whatsup email tweeter
21.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
בפרק על אברהם אבינו משתתפים ד"ר גבי ברזלי, מהמחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן, תמר סלע, אשת חינוך, ויוסי אלפי, שחקן ואיש תרבות. אברהם הנווד מסתובב בכנען ורועה את צאנו, מפרסם את אלוהים וכוסף לילד משלו. אריאלי שואל אם רצה ילד מתוך כמיהה אנושית פשוטה, כמו שאנ

(קטע מתוך הפרק על הבעל שם טוב)


ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: רובי פודגור | הפקה: שידורי קשת
תקציר :

הסדרה 'המהפכנים' מספרת את סיפור חייהם ומפעלם של גדולי האומה, שחוללו שינוי ומהפכה בעולם היהודי. גיבורי הסדרה נבחרו מתקופות שונות ומתחומי עשייה שונים, מאברהם אבינו ודוד המלך ועד זיגמונד פרויד, ברוך שפינוזה או רחל המשוררת. המנחה, קובי אריאלי, מארח בכל פרק מומחים המסייעים לו להבין את הדמות הנדונה ולעמוד על ייחודה.

בפרק על אברהם אבינו משתתפים ד"ר גבי ברזלי, מהמחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן, תמר סלע, אשת חינוך, ויוסי אלפי, שחקן ואיש תרבות.

 brhm_bynv_tkhryt_ts_mt_prym_mshh_lylyyn
 תחריט עץ מאת אפרים משה ליליין

ברזלי מתאר את אברהם כמהפכן הראשון. הביוגרפיה שלו אינה ידועה משום שאלוהים פנה אליו רק בגיל מאוחר - 75. גם לפניו היו שהכירו את אלוהים, כמו אדם, חנוך ונח, אך אברהם היה הראשון שגם פרסם אותו בעולם. בכל מקום שאליו הגיע בנה מזבח, קרא בשם ה' – ובזה החידוש הגדול. בכל שיח בינו לבי אחרים, הוא העלה את דמותו, כמו במפגש עם מלכיצדק, מלך שלם. למעשה, אברהם היה איש חינוך החוזר ומשנן את שם ה' בעולם.

תמר שלם מוסיפה כי לאברהם הייתה אינטליגנציה בהבנתו שהאל הוא אחד – בניגוד מוחלט לאמונה הפגנית השלטת בזמנו שעליה קרא תיגר. אברהם עבר תהליך אישי שבסופו הגיע לתובנה מיוחדת, חדשנית ומופשטת של המונותאיזם ובזו תרומתו העצומה לעולם היהודי, הנוצרי והמוסלמי.

בניגוד להם חושב יוסי אלפי שדווקא מלכיצדק, כהן לאל עליון, הוא שלימד את אברהם את המונותיאיזם.

תמר מספרת בשבחה של שרה אשתו, שהייתה שותפה מלאה לפועלו של בעלה, ורואה בה דמות מופת החיה לזוגיות שוויונית (יחסית לימיהם) אשר אינה חוששת להתנגד למהלכים מסוימים ולהתנגד גם לאחרים  מול בעלה ומול הסביבה.

בדיון עולה השאלה מדוע אברהם נדד – הרי היה עשיר ולא היה זקוק לנדוד לצורך פרנסה כמו רוב בני המקום. לכן ההגירה שלו – 'לך לך' היא הגירה תיאולוגית; כך צווה וכך עשה. אריאלי משווה זאת לחזרה בתשובה שעברה תמר.

אברהם הנווד מסתובב בכנען ורועה את צאנו, מפרסם את אלוהים וכוסף לילד משלו. אריאלי שואל אם רצה ילד מתוך כמיהה אנושית פשוטה, כמו שאנו רוצים, או שרצה שיצא ממנו עם שיעבוד את אלוהים. לדעת אלפי, אברהם היה אדם שרצה, כמו כולנו, ילד כדבר טבעי, אלא שאלוהים אמר לו שמהילד הזה יצא עם. אלפי מציין שהוא אוהב את דמותו האנושית של אברהם – לא כצדיק, אלא "כל אדם" - טיפוס פשרן וספקן, סתגלתן. ברזלי טוען שלאברהם היו ניסיונות רבים ותמיד יצא מורווח מהם.מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus