חמישה בעקבות פרשה - בלק
חמישה בעקבות פרשה - בלק
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
פרשת בלק בספר במדבר עוסקת בקללות ובברכות ובסיפור המופלא על המלך בלק שדרש מהקוסם בלעם לקלל את בני ישראל, אך לבסוף הוא בירך אותם בעל כורחו. שהרה בלאו משוחחת על ברכות וקללות ועל מכשפים וקוסמים עם הילדים אור ברעם, אורי מוסן-לוי ואביה קירשנבוים.

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימד


תקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

פרשת בלק בספר במדבר עוסקת בקללות ובברכות ובסיפור המופלא על המלך בלק שדרש מהקוסם בלעם לקלל את בני ישראל, אך לבסוף הוא בירך אותם בעל כורחו. שהרה בלאו משוחחת על ברכות וקללות ועל מכשפים וקוסמים עם הילדים אור ברעם, אורי מוסן-לוי ואביה קירשנבוים.

 1חמישה בעקבות הפרשה

בפתח התכנית מתארח ליאור אלפרוביץ שמספר לילדים את תקציר הסיפור. בלעם שהיה קוסם, נדרש על ידי בלק, מלך מואב, לקלל את בני ישראל אך סירב בתוקף. לאחר הפצרות חוזרות ונשנות, ולאחר שקיבל את אישור האל, הוא הסכים ללכת עם אנשי בלק. בלאו שואלת את הילדים אם הם מכירים סיטואציה שבה מפצירים בהם לעשות משהו שהם אינם רוצים, ושואלת איך הם הגיבו.

אלפרוביץ ממשיך בסיפור - בלעם חבש את אתונו והלך לכיוון בלק. בהיותם בדרך צרה מאוד רואה האתון מולה את מלאך ה' עם חרב שלופה והיא נעצרת ולא מוכנה להתקדם. בלעם, שלא רואה את המלאך, כועס על האתון, והיא פותחת פה ומדברת אליו. רק אז מבחין בלעם במלאך ה' שמזהיר אותו לומר רק מה שה' יגיד לו. בלאו תוהה, האין זו סיטואציה מלחיצה להימצא עם אתון מדברת?

במשך שלוש פעמים בלק לוקח את בלעם לקלל, ובכל פעם בלעם אומר את מה שה' שם בפיו – ומברך את העם. בלאו שואלת את הילדים כיצד לדעתם הגיב בלק לכך.

דיון נוסף מתפתח בנושא הקוסמות והכשפים. בלאו והילדים מבקשים לברר מהם הכוחות של בלעם, וכיצד הוא יכול לדבר עם אלוהים. בלאו שואלת אם גם הם היו רוצים להיות בעלי כוחות אפלים, ואיזה כוח היו רוצים שיהיה להם. 

לסיום מתארח העיתונאי מורן שריר, המספר לילדים על הכתיבה העיתונאית, שלפעמים מחייבת אותו לכתוב בעיתון דברים שהמרואיינים לא אוהבים, ואז הם קצת כועסים עליו. בלאו שואלת את הילדים כיצד יגיבו אם יכתבו עליהם בעיתון משהו שהם לא אוהבים, והאם הם היו רוצים להיות עיתונאים ולכתוב על אחרים.מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus