בואו נודה: אנחנו גזעניים
מסע בין שני בתים וגעגוע
social
facebook whatsup email tweeter
דניאל אוריה //
5.9.12
מסע בין שני בתים וגעגוע
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

בואו נודה: אנחנו גזעניים

כל עוד אתם מסתפקים בצקצוקי שפתיים ולא עושים דבר כדי להילחם בגזענות, אתם שותפים לדבר עברה. דניאל אוריה מבקש מכם להודות באמת

הגיע הזמן שנאמר את האמת: החברה הישראלית גזענית. היא גזענית כמו הגרועים בשונאי ישראל. המדינה שלנו היא ביוב של עדתיות, ובכל אחד מאתנו טמון זיק של גזענות, הנובע מכך שנולדנו לתוך מערכת של נורמות שקשה מאוד להיפטר מהן.

  • " אין שום סיבה שנקבל יחס של אזרחים מסוג ב' . אנחנו מרוויחים את זכויותינו במדינה הזו כאזרחים בזכות ולא בחסד "

צריך לדבר על זה. אסור לטאטא את זה מתחת לשטיח. אסור לנו להיות גזענים מכוח ההרגל. בשביל מה עלו הסבים והסבתות ארצה, אם הנכדים שלהם מאמצים בדיוק את אותה אידיאולוגיה ארורה? יוצאי אתיופיה עובדים, לומדים, משלמים מסים ומשרתים בצה"ל. אין שום סיבה שנקבל יחס של אזרחים מסוג ב' . אנחנו מרוויחים את זכויותינו במדינה הזו כאזרחים בזכות ולא בחסד .לבנו נשבר כשאנחנו שומעים שנהג אגד לא מוכן להעלות סטודנטית לאוטובוס מפני שהיא אתיופית,  שלא רוצים לקבל ילד לבית הספר בגלל צבעו או ששופט גוזר עבודות שירות על אברך שדרס אשה אתיופית, בטענה שהאירוע סייע להשתלבותה בחברה.

 

האירועים האלה מזכירים לי תקופה אחרת בהיסטוריה  של ארה"ב. לא ייתכן שזו תהיה המציאות של בני הקהילה האתיופית בישראל. אסור לנו לתת להיסטוריה לחזור על עצמה. כפי שאמר ד"ר מרטין לותר קינג, אנחנו יוצאים למאבק לא אלים, שיזכיר לכולם שאנחנו פה ולא נזוז. 

 

הניסיון הכוזב של הממסד להוקיע התנהגות גזענית הוא רגעי בלבד, ואיש לא עושה דבר כדי לשמור על היציבות החברתית. בעלי אינטרסים מכופפים את העובדות, מסלפים או ממציאים נתונים, כדי להעניק צידוק מוסרי ואידיאולוגי להתנהגות ממסדית שנקבעה מראש, מתוך רצון להשלות את הציבור שהכל בסדר. זאת הסיבה לכך שמקרים של אפליה עדתית לרוב לא מגיעים לסדר היום הציבורי. dnyl_vryh

 

מדוע אנחנו מתנהגים כך? כי נוח לנו להתמקד בלחם ובשעשועים, ולהשליך מעלינו את האחריות. אנחנו משלים את עצמנו שאנחנו עושים משהו, אבל מסתפקים בשיחת סלון על הגזענות בישראל. הגזענות פשוט מתבטאת באפליה שבשתיקה.

 

אסור לנו להשאיר את הדיון הזה מעל דפי האינטרנט. אנחנו חייבים לקיים דיון אמיתי בשאלת הגזענות, ולתהות מה עושים בעניין רבנים ונבחרי ציבור. אבל ייתכן שקודם כל אנחנו חייבים להודות בבעיה החמורה שממנה סובלת החברה שלנו: גזענות. זו כבר התחלה. 

 

 

 

חגיגה לרגל חג הסיגד, המציגה את החיבור בין מסורת יהדות אתיופיה והתרבות הישראלית  לפרטים נוספים  >>>  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus