ברית עולם
מסע בין שני בתים וגעגוע
social
facebook whatsup email tweeter
פנינה גדאי אגניהו //
6.9.12
מסע בין שני בתים וגעגוע
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

ברית עולם

הסיגד לא היה חלק משמעותי מחייה של פנינה גדאי- אגניהו עד ששיחה עם סבה לימדה אותה כיצד החג העתיק הזה רלוונטי גם מאות שנים לאחר מכן

 

פנינה בית הלל(1)
פנינה גדאיהפעם הראשונה שבה השתתפתי בחגיגות הסיגד היתה כשהייתי בת 14. לתיכון שבו למדתי הגיעו תלמידים יוצאי אתיופיה שביקשו לציין את החג ולהצטרף לחגיגות בארמון הנציב. אף על פי שמדי שנה היתה משפחתי המורחבת עולה לירושלים כדי להתפלל, לא לגמרי הבנתי מה מרגש בחג הזה. עבורי זאת היתה הזדמנות לקבל יום חופש מהלימודים ולפגוש בני משפחה – ותו לא.


 sygd_pnynh

יותר מחג דתי, צילום: פלאש 90


מאז נסעתי שנה אחר שנה לחגיגה בירושלים. נהניתי מהאווירה ששררה שם ושמחתי לראות אלפים מבני הקהילה חולקים אירוע ייחודי, אך עדיין לא הבנתי מה מהות החג ומדוע המבוגרים מתפללים באקסטזה, בוכים, נודרים נדרים ומתרגשים מהמעמד.

 

" עבורי הסיגד הוא הזדמנות לחדש את מעמד הר סיני, לחשוב מחדש על הבריתות ועל ההסכמים שקיבלתי בחיי - ביני לבין עצמי, ביני לבין סביבתי וביני לבין אלוהים " המהפך התרחש לאחר שהתגייסתי לצבא. כחלק מתפקידי התבקשתי ללמד סטודנטים אתיופים על הסיגד ולהצטרף אליהם לנסיעה לירושלים. הפעם לא יכולתי להתחמק מלהבין מדוע החג חשוב כל כך לבני הקהילה.  ביקשתי מסבי שיסביר לי כיצד הוא מבין את החג, והוא אמר לי דבר מקסים ששינה את תפישתי: "יום הכיפורים הוא הזדמנות לכפר על עוונותינו מול אלוהים ובני האדם ולקוות שהשנה נתנהג יותר טוב למען עצמנו והחברה. בסיגד אתה מחדש את ברית אברהם אבינו עם האל, ומחדש את מעמד הר סיני - כאילו היית שם באמת. מדי שנה אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו מול מי אנו עומדים ובזכות איזו ברית אנחנו חיים".

 

מאז שסבי אמר לי את הדברים האלה, הבנתי שהסיגד הוא יותר מחג דתי. מאז אני עולה לירושלים מדי שנה, כי עבורי הסיגד הוא הזדמנות לחדש את מעמד הר סיני, לחשוב מחדש על הבריתות ועל ההסכמים שקיבלתי בחיי - ביני לבין עצמי, ביני לבין סביבתי וביני לבין אלוהים - ולקבל על עצמי בריתות חדשות. כשאני מתבוננת באלפי אנשי הקהילה המלווים את הקסים- כהני הקהילה שנושאים את האורית אל פסגת ההר, מקשיבים בדממת קודש לפסוקים ועונים בתפילה, אני חשה התרוממות רוח ואת השכינה השורה עלינו ומקבלת את תפילתנו.

 

abate_brihun_0img_7766_0zvuloon_dub_system_cradit_ben_palhov_0

 

פסיפס תרבותי - אירוע הסיגד של קהילת ביתא ישראל  מתקיים ביום 

שלישי | כ"ח בחשוון 19:00 | 13.11.2012  במרכז ז'ראר בכר  לפרטים נוספים  >>>  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus