בית אבי חי // יצירה יהודית - ישראלית מקורית

הגיבורים הנשכחים

דמויות היסטוריות שנדחקו אל קצוות הזיכרון

אתם מוכנים לחתום על כך שהרצל הוא החוזה הראשון של מדינת היהודים? שמעתם על האחים כהן, אבל לא על האחים אל-כוויתי?משוכנעים שחנה סנש צנחה לבדה? הרשו לנו להאיר את עיניכם.

פרויקט חדש של בית אבי חי, בשיתוף יובל מלחי והפודקאסט "קטעים בהיסטוריה", יגלה לכם מה באמת אירע ולמה לא סיפרו לכם את זה עד עכשיו.

נחשוף בפניכם את הסיפור האמיתי מאחורי דמויות היסטוריות חשובות שנדחקו אל קצות הזיכרון הקולקטיבי ולא זכו למקום הראוי להן בו וננסה לעשות עמן קצת צדק היסטורי ולהחזירן לתודעה.

שנתחיל?

על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על היסטוריה?

לסדרת האירועים גיבורים נשכחים בבית אבי-חי
play video

הכירו את הגיבורים

ההיסטוריה היהודית והישראלית מלאה בגיבורים. חושבים שאתם מכירים את כולם? נראה לכם שגם תוכלו לזהות אותם? אם כן, החידון הזה ממש בשבילכם.
נראה אתכם גיבורים

נראה אתכם גיבורים

בואו לשחק טריוויה! בואו לשחק טריוויה!
רשמו לנו פרטים ואולי הוא יככב בפרקים הבאים!
שלח >>

הגיבורים שלכם

ד"ר תומאס צ'פלין

ד''ר תומאס צ'פלין הגיע לירושלים בסוף שנת 1860 בכדי לנהל את בית החולים של המיסיון האנגלי ליהודים. קרא עוד...
ד''ר תומאס צ'פלין הגיע לירושלים בסוף שנת 1860 בכדי לנהל את בית החולים של המיסיון האנגלי ליהודים. הוא שהה בעיר עד 1886, זמן שנחשב נצח בירושלים של המאה ה-19. הוא היה דמות כה נערצת בירושלים עד כי כונה ''הרופא האנגלי הגדול'' ו- ''המלאך''. ד''ר צ'פלין היה מזועזע מבעיות התברואה ששררו בירושלים.... בהספד לד''ר צ'פלין נכתב בעיתונות הבריטית כי ''כל מי שהכירו, העריך מאוד את פועלו, במיוחד היהודים בפלשתינה שראו בו חבר אמיתי ורופא מצוין… שמו לעולם לא ישכח בירושלים''. כיום אין אפילו רחוב או סמטה על שמו של הד''ר תומאס צ'פלין בירושלים. שמו נשכח.

טוביה דוניה

נכדו מספר: טוביה סבא שלי, עלה לארץ מגרמניה בשנת 1907. הוא היה מהנדס אזרחי, נשוי ואב לילד. קרא עוד...
נכדו מספר: טוביה סבא שלי, עלה לארץ מגרמניה בשנת 1907. הוא היה מהנדס אזרחי, נשוי ואב לילד. הוא עזב את ברלין ואת משפחתו ובא לפלשתינה, ארץ מוזנחת, שוממה, תחת שלטון התורכים. דוניה יצא את אירופה, מאחת הערים התוססות והמתקדמות ביותר בעולם המערבי, והמיר אותה במדבר. לאחר מספר שנים הקים כאן חברה להנדסת בניין, עם עוד שני שותפים: דוניה קטינקא ואלבינה. טוביה הכיר אשה בארץ ונשא אותה לאשה, לאחר שהתגרש מאשתו הראשונה, בברלין. הוא בנה את ביתו, הבית הראשון על מורדות הכרמל, היום חיפה. החברה שגשגה ובנתה בתקופת הבריטים ועבורם, בנינים ברחבי הארץ, בינהם: YMCA, מלון פלאס (כיום וולדורף אסטוריה), הדואר המרכזי בירושלים, שה התעופה לוד, המבנה והמסלולים הראשונים. באמצע שנות השלושים, עם עליית הנאצים בגרמניה, ביקשה ממנו אשתו הראשונה, סבתי, לסייע למשפחה לעלות לארץ. טוביה דאג לניירת הנחוצה, ובנה להם בית. אלא שרק אשתו עלתה. הבן סירב, ונשאר בברלין. שנים אחדות אחר כך פרצה בארץ אינתיפאדה, מהדורת 1938. לאחר שרשרת ארוכה של מעשי אלימות של הערבים נגד היהודים, החליט האצ''ל להגיב. ב- 6 ליולי 1938, לפנות ערב, נשלחו שלושה זוגות של נערים ונערות יהודים ממוצע מזרחי, לבושים כערבים ודוברי השפה הערבית, לפעולה. הם הניחו מטעני חבלה חבויים בכדי חלב בעלי דפנות כפולות, בשווקים הערביים ביפו, ירושלים וחיפה. המטענים התפוצצו בשש בערב בדיוק, וגרמו למותם ופציעתם של אזרחים רבים. טוביה דוניה נהרג מיריות שפרצו מיד לאחר האירוע, בעת שהיה בדרכו הביתה בסוף יום עבודה. האדם הלא נכון, במקום הלא נכון.

חכם שלום משאש

היה רבה הראשי של קזבלנקה שבמרוקו ואחר כך הרב הראשי במרוקו. בעלייתו לארץ הפך לרב הראשי הספרדי בירושלים. קרא עוד...
היה רבה הראשי של קזבלנקה שבמרוקו ואחר כך הרב הראשי במרוקו. בעלייתו לארץ הפך לרב הראשי הספרדי בירושלים. במשך 25 שנה חיבר ספרים רבים בהלכה ובאגדה ונחשב לפוסק הלכה חשוב ביותר שהביא לקירוב לבבות ואהבת חינם.

גליקל מהמלין

אשת עסקים וכותבת זיכרונות יהודייה שכתבה על חייה ועל האירועים בצורה מפורטת ומדהימה. קרא עוד...
אשת עסקים וכותבת זיכרונות יהודייה שכתבה על חייה ועל האירועים בצורה מפורטת ומדהימה. ההקדשה לספר מלמדת משהו על האישה: ''ילדי היקרים, אני כותבת לכם זאת שמא היום או מחר יבואו בניכם או נכדיכם היקרים ולא ידעו את משפחתם, לכן הצבתי לכם את הדברים כאן בקצרה כדי שתוכלו לדעת מאילו אנשים אתם באים.'' לספר זכרונותיה נודעה חשיבות היסטוריוגרפית רבה: גליקל מתארת אירועי מפתח בתולדות ישראל בתקופתה (כמו המתח המשיחי בעקבות השמועות על שבתי צבי או השפעת מלחמות השוודים) ואירועי יום-יום בחיי היהודים.

פרדריק קיש (1888-1943)

שנון קיש כותב על סבו: יהודי ממוצא בריטי, היה גיבור מעוטר ששירת בשתי מלחמות העולם, קרא עוד...
שנון קיש כותב על סבו: יהודי ממוצא בריטי, היה גיבור מעוטר ששירת בשתי מלחמות העולם, ואף שיחק תפקיד מרכזי בבניית היסודות עליהם נבנתה מדינת ישראל. המושב כפר קיש, בדרום הגליל, קרוי על שמו. כיום, קיש זכור בעיקר בשל שירותו כקצין בצבא הבריטי (הוא היה היהודי בעל הדרגה הבכירה ביותר עד אז בצבא בריטניה), בתפקיד מהנדס צבאי בכיר וקצין מודיעין. ההישגים המשמעותיים שלו בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, לעומת זאת, נשכחו ברובם. בין השנים 1923 - 1932, קיש שירת בתור יו''ר ההנהלה הציונית בפלסטין, והיה דוברו של חיים וייצמן. בתקופה זו, קיש היה אחראי על יישום התכנית הציונית בשטח על אדמת פלסטין דאז. בין ההישגים המשמעותיים הנוספים של קיש בארץ ישראל בתקופת המנדט: הוא לקח חלק מרכזי בהקמת תיאטרון 'הבימה' ובייסוד התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

פבל פרנקל

ממפקדי גטו וורשה, מנהיג תנועת הנוער אצ״י שפיקד על הקרב העיקרי שבמרד גיטו וורשה. קרא עוד...
ממפקדי גטו וורשה, מנהיג תנועת הנוער אצ״י שפיקד על הקרב העיקרי שבמרד גיטו וורשה. מוכר השם מרדכי אנילביץ׳ שכבודו במקומו. להבין מה קרה בגיטו יש לקרוא את ספרו המרתק של פרופ׳ מישה ארנס ( שר הבטחון והחוץ לשעבר )
   
sdfd