האשכנזים
האשכנזים
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
'האשכנזים' הוא סרט דוקומנטרי החוקר את התרבות היהודית האשכנזית בימינו. האם היא עדיין קיימת? האם האשכנזים קופחו על ידי הצברים או שהיו תמיד אליטה שקיפחה את המזרחים? כיצד מרגישים צעירים אשכנזים היום ביחס למורשת האשכנזית שלהם מול הישראליות? ומה חלקה של השואה ב

ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2006 | 51 דקות | בימוי: דליה מבורך ודני דותן | הפקה: אליל תקשורת 
עבור הרשות השנייה בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וקרן אבי חי

תקציר:

 'האשכנזים' הוא סרט דוקומנטרי החוקר את התרבות היהודית האשכנזית בימינו. האם היא עדיין קיימת? האם האשכנזים קופחו על ידי הצברים או שהיו תמיד אליטה שקיפחה את המזרחים? כיצד מרגישים צעירים אשכנזים היום ביחס למורשת האשכנזית שלהם מול הישראליות? ומה חלקה של השואה בזהות היהודית האשכנזית?

אסף הוא סטודנט צעיר שהחליט לייסד את התנועה לזהות אשכנזית במטרה לחזור לשורשים האשכנזיים ולהפוך את התרבות האשכנזית לעכשווית ואטרקטיבית לצעירים. הסרט עוקב אחר ניסיונותיו של אסף לגייס צעירים לתנועה. הוא מבקר קבוע בבית הבונד - תנועה סוציאליסטית אנטי-ציונית שהחלה לפעול לפני מלחמת העולם השנייה – שם הוא הצעיר היחיד. אסף נפגש עם צאנין, עיתונאי יידיש בן 96, שאינו מגלה אופטימיות רבה להצלחת חזונו של אסף לשמר את התרבות, מכיוון שלדעתו היא כבר אבודה. אמירותיו חריפות מאוד. לדעתו לא קיים עם יהודי, אלא ערב רב של אנשים; ושבסופו של דבר נהפוך כולנו לערבים. בכל זאת אסף מצליח לקיים כינוס ראשון של התנועה לזהות אשכנזית.

דמות נוספת בסרט היא של איתמר הנדלמן, בחור אשכנזי שגדל בשכונה מזרחית וחווה מילדות את האשכנזיות שלו כחיסרון וקושי. בשלב מסוים הוא אף החליף את שם משפחתו לבן-כנען כדי לברוח מזהותו האשכנזית. כשאיתמר פגש את אולגה, עולה מרוסיה, הוא מתחיל לחזור לשורשים האשכנזים, בעיקר מהפן המסורתי. כיום הוא ואולגה משלבים בחייהם מרכיבים יהודים, אשכנזים, ישראלים ומזרחים כאחד.

 hshknzym_2

דמות שלישית היא של תמי בן תור, זמרת יידיש, שמנסה להפוך את השירה למשהו עכשווי ומהנה; וכן צייר הקומיקס ירמי פינקוס שמצייר נשים אשכנזיות זקנות בקומיקס.

הסרט שזור קטעים קצרים שבהם צעירים אשכנזים מציגים את עצמם ואת יחסם לאשכנזיותם. טווח הדעות והרגשות נע בין גאווה ושימור של האשכנזיות, עד לרגשי אשם וצער על היותם אשכנזים.מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus