בין צלם האלוהים שבאדם לצלם האדם שבמכונה מה הופך אותנו לאנושיים?
כנס ראשון מסוגו שינסה לברר את שאלת האדם בפתחו של העולם הדיגיטלי החדש ולהתמודד עם האתגרים האתיים, החברתיים והתרבותיים הקשורים בפיתוחים טכנולוגיים עכשוויים ועתידיים.
222
#שני 24 ביוני
אולם
חדר 103
חדר 102
חצר
ח7
18:00 | הרצאת פתיחה
ד"ר רועי צזנה בהרצאה רובוטית על עתיד המין האנושי
דברי פתיחה: יאיר יעקב, עורך הכנס
19:00 | מושב פתיחה
בצלמו: מה הופך אותנו לאנושיים?
שיחה פילוסופית-תיאולוגית על צלם אלוהים ועל האנושיות בצל האלגוריתם.

בהשתתפות: פרופ' יאיר לורברבוים, פרופ' אבינועם רוזנק ופרופ' אורלי שנקר
מנחה: אמילי עמרוסי
19:15
הפוליטיקה של הבוטים: האם עדיין יש לנו חופש בחירה בקלפי?

חגי אלקיים שלם משוחח עם פרופ' קרין נהון על חופש הבחירה שלנו בעידן של פרופילים מזוייפים, פייק ניוז, בוטים ושאר מניפולציות טכנולוגיות ביום שאחרי קיימברידג' אנליטיקה ורגע לפני קמפיין הבחירות השני של 2019.
20:00
יהי רצון: חופש הרצון בעידן מדעי המוח
לימוד מונחה הנע בין המחקר העדכני במדעי המוח, קוגניציה, למקורות פילוסופים שינסה להכריע אחת ולתמיד (וכמובן ישמח להותיר סימני שאלה) האם יש לנו רצון חופשי?

ד"ר אריאל פורסטנברג ושלמה דנציגר
בשיתוף מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח באוניברסיטה העברית בירושלים (ELSC)
20:30
על אנושיים: הרצאות קצרות מפי הישראלים שמיישמים טכנולוגיה בחייהם באופן יוצא דופן
ערן הדס, משורר ומתכנת, בורא עולמות באמצעות בינה מלאכותית
ראדי כיוף, נכה צה"ל שחזר ללכת בעזרת שלד רובוטי של REWALK
עומר דה-שליט, הישראלי הראשון שהשתיל שבב תת-עורי בגופו
תומי בר אב, מנכ"ל סופר-טולס
מנחה: אמילי עמרוסי

הרצאה מרכזית - ד"ר מיכה גודמן
ידע הוא לא תמיד כוח: מבט חדש על יחסי אדם-טכנולוגיה
21:45
יש תורם!
מחזה יחיד מאת מאיר אריאל בעיבוד מחודש

עשרים שנה לאחר מותו של הנביא, עיבוד מחודש למחזה הגנוז שהקדים את זמנו ונוגע בשאלות העמוקות של ביקורת העולם המודרני, התעשייתי והטכנולוגי.

שימו לב! חלוקת כרטיסים למחזה (ללא תשלום נוסף לבאי הכנס) ביום המופע החל מהשעה 18:00 בלובי בית אבי חי בלבד. על בסיס מקום פנוי.

עיבוד, בימוי ומשחק: יונתן בלומנפלד
ע. במאי: שי קסל
עיצוב תפאורה ותלבושות: משי כהן
ליווי אומנותי: יעל טל
ייעוץ מחקרי: פרופ' ניסים קלדרון

מבוסס על המחזה "יש תורם" שכתב והלחין מאיר אריאל. באדיבות: משפחת אריאל ועננה בע"מ
#שלישי 25 ביוני
אולם
חדר 103
חצר
ח7
18:00
מבצר בזמן: האם השבת תשמור עלינו מפני הטכנולוגיה?
לקראת עידן של ממשק אדם-מכונה, בתים חכמים וטכנולוגיות בינה מלאכותית המוטמעות באופן עמוק בחיינו - כיצד תיראה השבת העתידית?שיחה על ההיבטים הטכנולוגיים ועל ההשכלות הרעיוניות, ההלכתיות והסוציאליות של שבת 2025.

בהשתתפות: רחלי שפרכר פרנקל, פרופ' דרור פיקסלר והרב אמנון דוקוב
מנחה: ד"ר יהודה יפרח
19:00
פרטיות וזכויות דיגיטליות: תמונת מצב
שיחת חתך של המשמעויות והמחירים של מות הפרטיות ועל סימון המאבקים הבאים הנוגעות לזכויות הדיגיטליות שלנו
בהשתתפות: עו"ד יהונתן קלינגר, עו"ד רבקי דב"ש
מנחה: דרור גלוברמן
20:00
האתיקה של האלגוריתם: לקראת גיבוש קוד אתי ישראלי לבינה מלאכותית
דיון על ההיבטים האתיים בפיתוח של טכנולוגיות חכמות המבוססות על למידת מכונה: איך קובעים את אמות המידה המוסריות, מי נושא באחריות המשפטית למעשים של רובטים וכמה המדינה צריכה להתערב?

בהשתתפות: הרב יובל שרלו, ד"ר תומר שדמי וד"ר תומר סיימון
מנחה: דרור גלוברמן
19:00
שקט וקשב בעידן דיגיטלי: איך מתמודדים עם כל הרעש?
פרופ' יאיר עמיחי המבורגר ויעל מן שחר משוחחים על אמנות הקשב בעידן המסכים עם עצות שימושיות וכלים פרקטיים להתנהלות נבונה ביחס לתקשורת דיגיטלית
20:15
עם הפנים לאחר הוירטואלי: הגות דיאלוגית במבחן הזמן
יותם יזרעאלי משוחח עם הרב דניאל אפשטיין על האפשרות למצוא בפילוסופיה הדיאלוגית משמעויות חדשות בעולם של מערכות יחסים וירטואליות
21:30 | מופע נעילה
חימום מנועים
לבנת בן חמו בשיחה עם אסף אמדורסקי על יצירה מוזיקלית בעידן דיגיטלי עם ביצועים אקוסטיים ואלקטרוניים למיטב השירים
22:00
יש תורם!
מחזה יחיד מאת מאיר אריאל בעיבוד מחודש

עשרים שנה לאחר מותו של הנביא, עיבוד מחודש למחזה הגנוז שהקדים את זמנו ונוגע בשאלות העמוקות של ביקורת העולם המודרני, התעשייתי והטכנולוגי.

שימו לב! חלוקת כרטיסים למחזה (ללא תשלום נוסף לבאי הכנס) ביום המופע החל מהשעה 18:00 בלובי בית אבי חי בלבד. על בסיס מקום פנוי.

עיבוד, בימוי ומשחק: יונתן בלומנפלד
ע. במאי: שי קסל
עיצוב תפאורה ותלבושות: משי כהן
ליווי אומנותי: יעל טל
ייעוץ מחקרי: פרופ' ניסים קלדרון

מבוסס על המחזה "יש תורם" שכתב והלחין מאיר אריאל. באדיבות: משפחת אריאל ועננה בע"מ
333
דוברים
אסף אמדורסקי
זמר, מוזיקאי, פזמונאי, מלחין, מעבד ומפיק מוזיקלי. זוכה "פרס אופיר" בקטגוריית "המלחין הטוב ביותר".
ד"ר מיכה גודמן
הוגה וחוקר המחשבה היהודית, חוקר במכון שלום הרטמן. מחבר רבי המכר "סודותיו של מורה הנבוכים", "מלכוד 67" ועוד, ולאחרונה ראה אור ספרו "חזרה בלי תשובה".
לבנת בן חמו
שדרנית רדיו ועורכת מוזיקלית בגלצ ובגלגלצ. מגישת "ציפורי לילה", כותבת בעיתון "מקור ראשון" ומרצה בתחומי תקשורת,חברה ופריפריה.
הרב יובל שרלו
ראש ישיבת אמי"ת אורות שאול ברעננה, ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר, וחבר הנהלה במרכז לאתיקה בירושלים.
אמילי עמרוסי
סופרת ועיתונאית בכירה ("ישראל היום"), מגישת רדיו ("כאן ב'")
דרור גלוברמן
עיתונאי, שימש במשך כשלוש שנים ככתב לענייני תרבות וטכנולוגיה בחברת החדשות בערוץ 2 ומגיש את רצועת הטכנולוגיה NEXT. בעברו שימש דרור גלוברמן ככתב בעיתון "מעריב" וכעורך מוסף עסקים של סוף השבוע בעיתון.
רחל שפרכר פרנקל
יועצת הלכה ומלמדת תלמוד והלכה במדרשת נשמת. עומדת בראש תוכנית לימודי ההלכה המתקדמים של מתן. ממייסדי פרס ירושלים לאחדות ישראל ויום האחדות.
ד"ר רועי צזנה
דוקטור לננו-טכנולוגיה וחוקר עתידים בסדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב, העוסק בניתוח טכנולוגיות מפציעות וחדשניות וחיזוי השפעותיהן על האדם והחברה. מנהל הבלוג “מדע אחר” ומחבר רב המכר “המדריך לעתיד”.
ד"ר יהודה יפרח
הפרשן המשפטי של מקור ראשון
פרופ' אבינועם רוזנק
מלמד בחוגים מחשבת ישראל שבאוניברסיטה העברית ובחינוך יהודי מרכז מלטון ובית הספר לחינוך ע"ש סימור פוקס שבאוניברסיטה העברית. עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים.
פרופ׳ קרין נהון
מדענית מידע ופעילה חברתית בתחום הפוליטיקה של המידע. נשיאת איגוד האינטרנט וחברת סגל בבית הספר לממשל ולתקשורת במרכז הבינתחומי. חברת וועד מנהל בעמותת ויקימדיה.
יונתן בלומנפלד
תסריטאי, במאי, מחזאי, מוזיקאי ואמן ספוקן וורד יליד ירושלים.
פרופ' אורלי שנקר
מחזיקה קתדרה ע"ש אלנור רוזוולט להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים באוניברסיטה העברית. עוסקת בפילוסופיה של הפיזיקה והפילוסופיה של הנפש ובקשר בין הפיזיקלי למנטלי.
הרב אמנון דוקוב
רב בישיבת ההסדר בעתניאל, בעל תואר שני בחקר תרבות.
חגי אלקיים שלם
פסיכולוג פוליטי, יועץ אסטרטגי ומנחה הפודקאסט "הספינר – מאחורי הקלעים של הפוליטיקה".
עו"ד רבקי דב"ש
מייסדת היחידה הממשלתית לחופש המידע. עוסקת בתחום המשפט הטכנולוגיה.
יותם יזרעאלי
לומד ומלמד תורה, תרבות ודתות. כותב דוקטורט בביה״ס למדעי היהדות באוניברסיטת ת״א, על דגמים שונים של פוליטיקה נבואית בהגות הציונית של המאה ה-20.
שלמה דנציגר
דוקטורנט בחוג למדעי הקוגניציה באוניברסיטה העברית, ומרצה לפילוסופיה ומחשבת ישראל במכינה הקד"צ "רוח נכון" בירושלים. עוסק בפילוסופיה של מדעי המוח, טכנולוגיה וחקר התודעה.
פרופ' דרור פיקסלר
פיסיקאי ואיש סגל ומרצה בפקולטה להנדסת חשמל שבאוניברסיטת בר-אילן, ראש המכון לננו טכנולוגיה וחומרים מתקדמים. עוסק בלימודי הלכה לאור התפתחויות טכנולוגיות
דר' תומר שדמי
משפטנית, חוקרת את הצומת שבין טכנולוגיה, משפט גלובלי ואתיקה. חוקרת במרכז מינרבה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית בירושלים, מרצה בבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב ומרצה אורחת באוניברסיטת טורינו.
פרופ' יאיר עמיחי-המבורגר
ראש המרכז לחקר הפסיכולוגיה של האינטרנט (CIP) בבית הספר סמי עופר לתקשורת, המרכז הבינתחומי הרצליה.
יעל מן שחר
מתמחה בתחום הפסיכולוגיה של הטכנולוגיה הבוחן את ההשפעות הפסיכולוגיות והפיזיולוגיות שיש למכשירים חכמים ואינטרנט על האדם ועל הקשב בפרט. מנחת רדיו ומפתחת שיטת "אומנות הקשב".
ראדי כיוף
נכה צה"ל, בן העדה הדרוזית, אשר נפצע קשה במבצע חוק וסדר בלבנון ומאז סובל משיתוק בפלג גופו התחתון. חזר ללכת באמצעות פיתוח ישראלי של שלד רובוטי REWALK
עומר דה-שליט
מתעניין בטכנולוגיה מגיל צעיר ואוהב לנסות אותה, במיוחד על עצמו. הישראלי הראשון שהשתיל בגופו שבב אלקטרוני שלא לצורך רפואי. מאז, פיתחתי מגוון יישומים בתחום ואף השתלתי שבב נוסף.
תומי בר אב
יזם, מומחה שיווק וטכנולוגיה, מוביל קהילת סופרטולז, המאגדת אנשים שרוצים כוחות־על בעולם טכנולוגי. חבר בצוות ההקמה של האקסלרטור מאסצ׳לאנג׳ בישראל. מנחה ויוצר הפודקאסט הטכנולוגי המוביל בישראל "עוד פודקאסט לסטארטאפים".
יהונתן קלינגר
עורך דין בתחום הזכויות הדיגיטליות, פעיל בולט וקידום מדיניות מידע הולמת לעידן הנוכחי. מנהל את הקליניקה למאבק בנפגעי תביעות השתקה בקריה האקדמית אונו, מרצה מן החוץ במכללת דוד ילין, כותב את הבלוג Intellect Or Insanity ונבחר לאחד מ-500 מעורכי הדין המובילים בעולם בתחומו.
הרב דניאל אפשטיין
רב, מורה ופילוסוף העוסק ביסודות האתיקה במסורת היהודית והפילוסופית. מלמד במתן, מדרשת ברוריה ומקומות נוספים. ממתרגמיו של עמנואל לוינס לעברית.
ד"ר תומר סימון
Futurist ויועץ לאסטרטגיה ולחדשנות, סמנכ"ל טכנולוגיות לאומיות במיקרוסופט ישראל. מומחה בתכנון והובלת תהליכי טרנספורמיה דיגיטלית, בינה מלאכותית, אוטומציה ועתיד שוק העבודה. מלווה בכירים במערכת הלאומית הישראלית והבינלאומית בבניית אסטרטגיות ארגוניות ולאומיות.
ערן הדס
משורר, תכניתן ואמן מדיה, העוסק בחיבור בין שירה לבין טכנולוגיה. מחברם של שמונה ספרי שירה, חלקם מתוכנתים, מפתח תוכנות שכותבות שירה על סמך קריאת גלי המח, ואוצר אלגוריתמי של יצירות אמנות.
פרופ' יאיר לוברבוים
יאיר לורברבוים הוא פרופסור בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, המתמחה בתורת המשפט ופילוסופיה של המשפט, משפט עברי, חקר ההלכה ומחשבת ישראל. מחבר הספרים: "צלם אלהים – הלכה ואגדה", "מלך אביון – המלוכה בספרות היהודית הקלסית".
ד"ר אריאל פורסטנברג
אריאל פורסטנברג חוקר נלווה במכון רקח לפיסיקה ובמרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח (ELSC) באוניברסיטה העברית בירושלים. המחקר שלו נמצא בתפר שבין פילוסופיה ומדעי המוח, בפרט לגבי נושאים של רצון חופשי ומושג העצמי.
111
מיצבים לאורך ימי הכנס
Qualified Self: 12 Things I Know About You
מציאות משתנה: חווית מציאות מדומה של חולי אלצהיימר