סוקרטס על למברטה
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
זהו סרט זיכרון על יעקב מאיר ז"ל, שנפל במלחמת ששת הימים בקרב על ירושלים. מאיר היה דמות מוערכת ומוערצת. הוא מתואר כאדם חכם, רב גוני וכריזמטי באופן בלתי רגיל. בנו, הד"ר משה מאיר, נפגש במהלך הסרט עם דמויות שונות שמספרות לו על אביו ועל נסיבות נפילתו בקרב.

 

תקציר

 

זהו סרט זיכרון על יעקב מאיר ז"ל, שנפל במלחמת ששת הימים בקרב על ירושלים. מאיר היה דמות מוערכת ומוערצת. הוא מתואר כאדם חכם, רב גוני וכריזמטי באופן בלתי רגיל. בנו, הד"ר משה מאיר, נפגש במהלך הסרט עם דמויות שונות שמספרות לו על אביו ועל נסיבות נפילתו בקרב. אט אט מתגלה לבן ולצופים דמותו הייחודית של האב - איש משכיל, שומר מצוות ותלמיד חכם, ויחד עם זאת ציוני הומניסט, פילוסוף ואיש חינוך, ספורטאי ושחקן תיאטרון. הוא היה מורה למחשבת ישראל בתיכון חילוני ונדמה כי הבן הלך בדרכי אביו - הוא עצמו משורר ואיש חינוך, מורה לתלמוד בתיכון, תלמיד חכם ואיש משפחה, המכיל בחייו מורכבויות רבות.

ככל שהסרט מתקדם מתגלות למשה מאיר עובדות מזעזעות על נסיבות מותו של האב. כל השנים משה מאיר חשב שהאב מת מפגז ירדני. כעת מספרים לו שהוא נהרג מאש כוחותינו אך נהרג במקום. בהמשך חושפות עדויות אחרות את העובדה המרה שהאב קפץ מהטנק, נפצע ונפטר לאחר שעות רבות שבהן דימם ללא שהוגשה לו עזרה ראשונה. משה משוחח עם עוזי מזרחי, מפקד הטנק שנותר בחיים אך הפך להלום קרב עד היום, שמגולל באוזניו את סיפור הפגיעה הקשה. התגליות קשות מנשוא אך משה מרגיש בעקבות המסע קרוב יותר לאביו.

באחת הסצנות מצולם משה מאיר ביום ירושלים, צועד בין חוגגים דתיים ומבטא אמביוולנטיות כלפי השמחה: מצד אחד יום חג לכבוד הניצחון המזהיר של מלחמת ששת הימים ומצד אחר זהו יום זיכרון פרטי לאביו ששילם בחייו את מחיר הניצחון. עמדותיו הפוליטיות השמאליות של משה מאיר בנושא ירושלים וארץ ישראל מסייגות אותו עוד יותר מהחגיגות, אך ברור לו שאביו הנערץ שחלם על בניית המקדש והקרבת קורבנות בהר הבית, היה חוגג אותו.

בסרט משולבים קטעי אנימציה יצירתיים המשווים לו נופך מיוחד ורוחני. הסרט מעניין, בלתי צפוי ומרגש מאוד. מתאים להקרנה במיוחד בימי זיכרון לחללי מערכות ישראל או ביום ירושלים.

נושאים בהם עוסק הסרט

 

  1. אובדן ושכול במלחמות ישראל.
  2. מלחמת ששת הימים: דילמות במהלך המלחמה, מחיר הניצחון
  3. אורתודוקסיה מודרנית – דתיות חילונית
  4. הלם קרב
  5. יתמות מאב בגיל צעיר
  6. הוראת גמרא ופילוסופיה
  7. חיפוש זהות אישית, לאומית, חברתית (דרך חיפוש דמות האב)
  8. אש כוחותינו – מי משלם על טעויות הנעשות במהלך קרב?
  9. יחס מפלה לערבים ע"י יהודים

 


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל | 55 דקות | בימוי: מיכה ליבנה | הפקה: איל חלפון

 

icon  icon2   

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus