חכמי ספרד | האנוסים
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
הסדרה 'חכמי ספרד' מתחקה אחר דמויותיהם של פרשני מקרא והוגי דעות שחיו בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, ועיצבו בהגותם ובפועלם את ההיסטוריה של העם היהודי. השחקן גולן אזולאי מספר את סיפורן של הדמויות וממחיש את מעשיהן בקטעי משחק ושירה.

תקציר

הסדרה 'חכמי ספרד' מתחקה אחר דמויותיהם של פרשני מקרא והוגי דעות שחיו בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, ועיצבו בהגותם ובפועלם את ההיסטוריה של העם היהודי. השחקן גולן אזולאי מספר את סיפורן של הדמויות וממחיש את מעשיהן בקטעי משחק ושירה. הסרטים מצולמים בארצות שבהן חיו החכמים על רקע הנופים הפסטורליים התורמים לאווירה האותנטית. בכל פרק מופיעים חוקרים המתמחים בדמות ומעשירים את הידע על חייהם.

פרק זה מוקדש לאנוסי ספרד - יהודים שאולצו להתנצר אך המשיכו לשמור בסתר על המנהגים היהודיים ולהיבדל מהסביבה. הפרק עוקב אחר יהודי ספרד ופורטוגל בשנים של גירוש ספרד ובשנות האינקוויזיציה האכזרית, וממחיש את הפחד הקשה שבו היו שרויים היהודים שהחליטו להישאר, ולאמץ למראית עין את הדת הנוצרית. מסתבר שהפחד הנורא עבר מדור לדור ועד היום ישנם בספרד ובפורטוגל צאצאי אנוסים, הממשיכים לשמור בסתר על יהדותם. חלקם גדלו כנוצרים וגילו בבגרותם כי הם יהודים; חלק מהם אף חזר ליהדות.


הסרט שצולם בספרד ובפורטוגל, משלב הסברים מלומדים עם המחשות מעניינות. כך למשל הוא הביקור בכיכר המרכזית בליסבון, שבה הוטבלו יהודי פורטוגל בעל כורחם, ובהמשך הוצאו בה להורג יהודים שסירבו להתנצר על ידי האינקוויזיציה, וגם אנוסים. אחרון העולים על המוקד נשרף חיים בשנת 1821 - רק לפני 180 שנה!

הסרט מראה גם את בית הכנסת בפורטוגל שהפך לכנסייה, וכן את בית הכנסת העתיק ביותר שחזר לפעול בשנים האחרונות. את המנחה גולן אזולאי מלווים בהסברים מעשירים פרופ' משה אורפלי, פרופ' ראובן בונפיל, פרופ' ירמיהו יובל, פרופ' אלווירה אזבומטה, ועוד. 

 

נושאים בהם עוסק הסרט

 

 

  1. אנוסי ספרד.
  2. אינקוויזיציה.
  3. יהדות והתבוללות.ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל, ספרד ופורטוגל 2004 | 49 דקות | בימוי : אברהם קושניר | הפקה: טורא תקשורת בע"מ

 

icon  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus