המחדשים | לאדינו, צעירה בת 500
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
סרט זה מוקדש לתרבות הלאדינו, שפתם הייחודית של יהודי ספרד, טורקיה וארצות הבלקן. הלאדינו התפתחה משפה לתרבות שלמה הכוללת פיוטים, שירים, תיאטרון וכן הווי חיים כגון סיפורים, בדיחות ומאכלים.

תקציר

סרט זה מוקדש לתרבות הלאדינו, שפתם הייחודית של יהודי ספרד, טורקיה וארצות הבלקן. הלאדינו התפתחה משפה לתרבות שלמה הכוללת פיוטים, שירים, תיאטרון וכן הווי חיים כגון סיפורים, בדיחות ומאכלים.

השאלות המרכזיות שהסרט מתמודד עמן הן, האם תרבות הלאדינו היא תרבות חיה, גוססת או שמא כבר מתה? האם יש צורך ויכולת להחיות אותה, ובאיזו דרך?

גיבורת הסרט היא יסמין לוי (31), בת למשפחה יהודית-ספרדית, שאביה, שנפטר בילדותה, הפך את שימור הלאדינו למפעל חייו. יסמין עצמה היא זמרת לאדינו, ותרבות הלאדינו היא בנפשה. הסרט עוקב מקרוב אחר התלבטויותיה – האם להמשיך להפיץ את הלאדינו בארץ ובעולם? האם היא תצליח לפרוץ לתודעה הציבורית רק באמצעות שירת הלאדינו המסורתית? ושמא ראוי לשלב בין לאדינו לפלמנקו כדי להחיות את המוזיקה ולמשוך את הקהל הרחב? הסרט מלווה את יסמין בהופעות, בהקלטות, בשיחות עם בני משפחתה ועם אנשים נוספים שהלאדינו יקרה לליבם, כמו הנשיא לשעבר יצחק נבון. דרך מפגשים אלו מתחדדת סכנת השכחה והכחדת התרבות של הלאדינו. 

 

נושאים בהם עוסק הסרט

 

  1. מוזיקה יהודית
  2. זהות יהודית- תת קטגוריות: אחריות אישית, זהות לאומית.
  3. מוזיקת עולם
  4. החברה הישראלית- תת קטגוריות: תרבות ישראלית עכשווית
  5.  זהות אישית- תת קטגוריות: בניית זהות ישראלית, סמלים, חשבון נפש, מפגש תרבויות.
  6. היסטוריה- תת קטגוריות: תולדות האומה, אנטישמיות היסטורית, יחסי יהודים והאומות בגלות,   חורבן ותקומה, זהות לאומית

 

ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל-ספרד 2006 | 50 דקות | בימוי: רנה פפיש 

 

 

 icon  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus