חכמי ספרד | רבי יהודה הלוי
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
הפרק מבקש להתחקות אחר דמותו המורכבת והמרתקת של ר' יהודה הלוי, המכונה גם 'נסיך המשוררים', ששיריו ופיוטיו מוכרים עד היום.

תקציר

הפרק מבקש להתחקות אחר דמותו המורכבת והמרתקת של ר' יהודה הלוי, המכונה גם 'נסיך המשוררים', ששיריו ופיוטיו מוכרים עד היום.

רבי יהודה הלוי חי במאה ה- 12. את רוב ימיו בילה בספרד ובאחרית ימיו נדד במטרה להגיע לארץ ישראל. בנעוריו היה משורר שאפתן ונועז וכתב שירת חולין שעוררה התפעלות בקרב שומעיו. הרדיפות של המוסלמים נגד היהודים והנוצרים השפיעו עליו ועל כתיבתו, והוא חזר בתשובה והחל לכתוב שירה יהודית-דתית מלאה בכיסופים לארץ ישראל ובציפייה לגאולה.

המנחה גולן אזולאי יוצא למסע בעקבות נדודיו של ריה"ל, אשר מחייה מחדש את התרבות של המקום והתקופה. בד בבד הוא נפגש עם חוקרים המעשירים את דמותו של רבי יהודה הלוי. באולפנה לבנות משתתף אזולאי בשיעור על ה'כוזרי', ספרו המפורסם ביותר של ריה"ל, ובו דיאלוג בין מלך כוזר (הכוזרי) וריה"ל שבסופו התגייר המלך יחד עם כל עמו והצטרף ליהדות.

רבי יהודה הלוי ניחן בכישרון כתיבה מופלא והפך את השירה לתפילה, חש קשר אמיץ לארץ ישראל והתגעגע אליה כל חייו, והפך לסמל בהתמודדות אמיצה מול הגויים וביכולת שכנוע.

באחרית ימיו ניסה ריה"ל לעלות לארץ, אך אין יודעים עד היום אם הצליח בכך. אגדות וסיפורים שונים נקשרו לנסיבות מותו והתעלומה נותרה עד עצם היום הזה.  

 

נושאים בהם עוסק הסרט

 

  1. דמותו של רבי יהודה הלוי
  2. עולם השירה והפיוט
  3. הזיקה והכיסופים לארץ ישראל
  4. עם ישראל, תורת ישראל, ארץ ישראל
  5. מהי ציונות? כיסופים לציון או תנועה פוליטית?
  6. היסטוריה- מקומם של היהודים בגלות
  7. התמודדות מול האסלאם

 

ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2004 | 50 דקות | בימוי: אברהם קושניר | טורא הפקות

 

 

 icon  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus