אנשי השם | רש"י
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
פרק זה מבקש להבין ולהכיר את דמותו המורכבת והמרתקת של רש"י, ר' שלמה יצחקי, מגדולי פרשני התורה והתלמוד שפירושיו מצויים בכל בית יהודי.

תקציר

פרק זה מבקש להבין ולהכיר את דמותו המורכבת והמרתקת של רש"י, ר' שלמה יצחקי, מגדולי פרשני התורה והתלמוד שפירושיו מצויים בכל בית יהודי.

הסרט מציג את התקופה שבה רשי" חי ופעל, תחילה בצרפת ולאחר מכן בגרמניה, כרקע להבנת פסיקותיו, פירושיו ואופיו.

רש"י חי באשכנז (צרפת) במאה האחת-עשרה - בתקופה שבה החלו מסעות הצלב, והוא נאלץ להתמודד יחד עם הקהילה היהודית כולה, עם התעצמות הדת הנוצרית, עם תעמולה אנטישמית וטבח ביהודים. חוקרים ומומחים לרש"י מנסים בפרק לפענח את דמותו. אף שעל חייו האישיים כמעט שאין מקורות, דמותו מתגלה מתוך כתביו וכן מן האגדות שנקשרו לו שמאדירות את שמו.  

הוא היה פוסק שחי בתוך עמו, שעבד לפרנסתו ככל הנראה בגידול גפנים ליין. הוא ניסה להקל בכל דרך על היהודים, וכשפנה אליו יהודי בשאלה הקשורה לפרנסה, חיפש תמיד דרך להגיע לפסיקה מקִלה. הוא הבין שהוא נמצא בעידן שבו הנצרות תלך ותתחזק והיהדות תהיה בסכנה, לכן הקפיד להאדיר בפירושיו את אבות האומה ולצייד את היהודים בכלים שיעזרו להם בהתמודדות בעתיד.

 

נושאים בהם עוסק הסרט

 

  1. דמותו של רש"י
  2. היסטוריה- מקומם של היהודים בגלות
  3. התמודדות מול הנצרות
  4. הנגשת התנ"ך 

 

ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל, צרפת, גרמניה 2009 | 47 דקות | בימוי: אברהם קושניר | טורא הפקות

 

 

 icon  icon2   

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus