המחדשים | גרוזיה אהובתי‏
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
מננה ומאיה הן זוג אחיות, מאיה זמרת ומננה רקדנית. שתיהן שואבות את המקורות ליצירה שלהן מתרבות יהדות גרוזיה. במשפחתן התרבות הגרוזינית המסורתית נוכחת ביותר בכלים, במאכלים, בדיבור, בזיכרונות ובשירה.

 

תקציר

 

פרק זה הוא חלק מסדרה בת שלושה פרקים שכותרתה 'המחדשים - האינפורמנטים' (משמרי תרבות). הסדרה עוסקת בצעירים בני 20 עד 40, הפועלים מתוך תחושת שליחות פנימית בחיפוש אחר הצליל המיוחד שלהם בתרבות היהודית-הישראלית. כל אחד מגיבורי הסדרה נטל על עצמו משימת שימור מסורת והצלת שירים עתיקים של קהילת המוצא שלו משכחה. במעשיהם הם ממשיכים את מסורת ישראל-סבא תוך ביטוי אישי ועכשווי שלהם.

מננה ומאיה הן זוג אחיות, מאיה זמרת ומננה רקדנית. שתיהן שואבות את המקורות ליצירה שלהן מתרבות יהדות גרוזיה. במשפחתן התרבות הגרוזינית המסורתית נוכחת ביותר בכלים, במאכלים, בדיבור, בזיכרונות ובשירה.

הסרט עוקב אחר תהליך הפקת הופעה גדולה עם שיריה של מאיה, החולמת להפיץ את יופייה של התרבות הגרוזינית. זהו תהליך לא פשוט, ועל מאיה לעבוד קשה לפרנסתה כדי להגשימו. בבקרים היא מאפרת כלות, ורק לאחר יום עבודה ארוך היא מתפנה לעבד את שיריה ולהקליטם. מאיה מעבדת שירים מבית אבא, שירים ששמעה בבית ובקהילה הגרוזינית-יהודית הסובבת אותה, במטרה לשיר אותם בהופעות שלה ובדיסק שהיא מתעתדת להוציא. בניגוד לה, מוריס, בעל אולפן הקלטות גרוזיני ידוע, מאמין שיש להתקדם הלאה ואין יותר מקום לשירים הישנים ולמסורת. הוא מנסה להניא אותה מהחלטתה אך היא מחוברת מאוד לפולקלור ואינה מוכנה לוותר. המפגש עם מוריס מחדד את הקונפליקט בין החברה הגרוזינית המסורתית למודרנה ול"דרישות הקהל" העכשוויות.


פן נוסף שמראה הסרט הוא תחושת הדחייה של העולים מגרוזיה כלפיהם מצד החברה הישראלית, שנגועה בגזענות. מצד אחד העושר התרבותי של יהודי גרוזיה והשפע הקיים בביתם ומצד שני העליבות שבה הם חיים במציאות הישראלית – מגורים בשכונת עוני ללא מקום ראוי לקיים בו חזרות להופעה הגדולה. הקונפליקט מחדד את השאלה האם אנחנו מסוגלים להכיל בארץ תרבות נוספת, חדשה ושונה? מדוע כל-כך קשה לנו לקבל את האחר?

הסרט מסתיים בהופעה מוצלחת ומרשימה מאוד של שתי האחיות, שהתגשמה בזכות כוח רצון אדיר ואהבת המסורת שלהן, ואמונה שעליהן מוטל לשמר אותו ולהחיותה למען הדורות הבאים.

נושאים בהם דן הסרט

 

 

  1. זהות- מקום הזהות האישית והתרבותית בחברה הישראלית.
  2. חיבור לשורשים- הרצון לשמור על המסורת והתרבות הייחודיים.
  3. התחדשות מול שימור- קונפליקט בין הרצון להשתלב בחברה מול הרצון לשמור על המסורת.
  4. קשיי קליטה- יחס החברה הישראלית וקיפוח העולים.
  5. משפחתיות- התא המשפחתי כמקור כוח.ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2006 | 53 דקות | בימוי: נגה גמליאלי | הפקה: ניצה גונן, גון הפקות
עבור הרשות השנייה וקרן אבי חי

 

 

icon  icon2   

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus