אז הרצל אמר | ישראל - ביתנו?
social
facebook whatsup email tweeter
שלחו
לחבר
"סרטי הקולנוע והטלוויזיה של אבי חי, מביאים סיפורים מהחיים, מהתרבות, מהמורשת ומהמסורת של היהודים בישראל, ונותנים ביטוי לרבגוניות המאפיינת את החברה היהודית-ישראלית. קרן אבי חי מזמינה מורים ומחנכים להשתמש בסרטים ללא תשלום למטרות חינוכיות שאינן מסחריות."
על עולים חדשים, עלייה, והחברה הישראלית

תקציר

 

הרמן ועופרן נפגשים עם עולים הנושאים תפקידים שונים בחברה: עיתונאית, טייס בחיל האוויר, קצין ביטחון ודוקטור באוניברסיטה. כמו כן הם מבקרים במקומות ריכוז של קבוצת עולים כגון: מכון ווינגייט, חוג ריקוד לילדים, שיעור דרמה בתאטרון 'יש', מפגש עולות מהתנועה ליהדות מתקדמת בישראל, ובמכון גיור. השאלה המובילה היא, האם וכיצד השתלבו העולים בארץ, כיהודים וכישראלים, מה הישראלים מצפים מהם ומה הם מצפים מעצמם, האם העלייה שינתה משהו מהותי בחברה הישראלית, וכיצד, האם היא מסמנת את סופו של רעיון כור ההיתוך: מצד אחד, כבר לא מצפים מהם למחוק את תרבותם הייחודית, ומצד אחר, עדיין מערימים עליהם קשיים רבים. דרך שאלה זו נידונה גם השאלה מיהו בעצם ישראלי?

המפגש עם העולים והשיחות עמם מציפים נושאים כואבים ומרתקים: גילויי גזענות, חוסר פרגון; הקושי לבעלי תפקידים ציבוריים; שאלת הגיור; צה"ל כמקום שקולט או דוחה; השאיפה להיות כוח מוביל בחברה הישראלית ועוד. כל אחד מהעולים מדבר מנקודת מבטו ומהחוויות שהוא עבר, והתמונה המתקבלת מגוונת.

את הסרט מלווה הפרשנות המשעשעת והמאוד ישראלית של שני המנחים.

 

נושאים:

 

1קליטת העלייה מברית המועצות לשעבר

2. החברה הישראלית- תת קטגוריה: פלורליזם וסובלנות, פערים כלכליים, עולים חדשים וותיקים, ירידה מהארץ, שירות צבאי, ציונות, זהות ישראלית, סטריאוטיפים, קונפליקטים ודילמות, תרבות ישראלית אז והיום, יחסי יהודים ערבים,

3. ציונות- תת קטגוריה: הקשר לארץ.

4. זהות יהודית-תת קטגוריה: זרמים ביהדות (רפורמים), זהות יהודית אישית, מרכיבי זהות.

5. זהות אישית-תת קטגוריה: בניית זהות ישראלית, מפגש תרבויות

6. דת ומדינה- תת קטגוריה: זהות לאומית, תרבות ישראלית, סטריאוטיפים, הגדרת זהות, כפייה דתית, מיהו יהודי, פערים וסובלנות.


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2007 | 40 דקות | בימוי : עדו בהט | הפקה: שולה שפיגל בע"מ

 

 icon  icon2   

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus