מי אתה חושב שאתה | טל פרידמן
מי אתה חושב שאתה | טל פרידמן
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
השחקן והקומיקאי טל פרידמן יוצא למסע שורשים מתוך תחושה חזקה שמה שהוא יודע על עצמו, אינו מי שהוא. הוא משוכנע שמוצאו אינו פולני כפי שסופר לו, ושבגופו זורם דווקא דם מזרחי, וזאת בעקבות אגדה משפחתית על מוצא תוניסאי או ספרדי של המשפחה הנקראת קרטגיינר, מהעיר קרטג

(מתוך הפרק על גבי גזית)

ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2009 | 50 דקות |בימוי: ליאור שפר
הפקה: צפריר קוחונובסקי, מירי עזרא, אסף גיל, טי.טי.וי הפקות בע"מ


תקציר :

"מי אתה חושב שאתה?" היא השאלה העומדת במרכזה של סדרה דוקומנטרית בת שישה פרקים, ומסתבר שהתשובה לה אינה ידועה מראש. במהלך מסע אל עברם המשפחתי מגלים גיבורי הסדרה, כולם דמויות מוכרות היטב בציבור הישראלי, באיזה אופן עיצבה ההיסטוריה המשפחתית שלהם, שעד לצילומים לא היו מודעים לה, את אישיותם ואת זהותם כיהודים. הנחת היסוד העומדת מאחורי הסדרה היא, שההיסטוריה הפרטית נושקת להיסטוריה הלאומית, ועל כן הסיפורים המשפחתיים פותחים סדק הצצה אל מעבר לפרטי - אל העבר המשותף הלאומי–יהודי, ויכולים להאיר סוגיות ואירועים היסטוריים מרתקים.

 tl_prydmn


כל פרק בסדרה מוקדש לדמות אחת היוצאת למסע חוצה גבולות שסופו אינו ידוע לה, המבוסס על עבודת תחקיר מקיפה בארץ ובעולם. המסע האמיתי מתחיל לעיני המצלמה, ומתנהל כמו בחקירה בלשית. הגיבור עובר מתחנה אחת למשנה, ובכל אחת מהן מגלה מידע נוסף, עד שנחשף לפניו סיפורו המשפחתי במלואו והוא מגלה מי הוא ומהם שורשיו.

השחקן והקומיקאי טל פרידמן יוצא למסע שורשים מתוך תחושה חזקה שמה שהוא יודע על עצמו, אינו מי שהוא. הוא משוכנע שמוצאו אינו פולני כפי שסופר לו, ושבגופו זורם דווקא דם מזרחי, וזאת בעקבות אגדה משפחתית על מוצא תוניסאי או ספרדי של המשפחה הנקראת קרטגיינר, מהעיר קרטגו.

את תחילת מסעו אחר שורשיו האמיתיים מתחיל פרידמן בבדיקה גנטית במעבדה בישראל, שבודקת מדעית את האגדה על אודות מוצאו. הוא ממשיך לפולין, שם הוא מוצא בן-דוד שני שלו, ששולל את הטענה שיש למשפחתם שורשים ספרדיים או קרתגניים, וגם תוצאות המעבדה מוכיחות שהוא אשכנזי לעילא, כלומר, הוא שייך לקבוצה ייחודית ומובחנת של אשכנזים. פרידמן נוסע לצרפת כדי לחוות על בשרו קמצוץ ממה שעבר על אמו במהלך המלחמה, בהיותה בת שבע בלבד - חציית הגבול לשווייץ יחד עם ילד בן 4, שהיא לבדה אחראית לו, והליכה מפחידה של כמאתיים מטר תוך חציית נחל – אירוע שנחרט בזיכרונה כמכונן. ברגעים רבים של הומור משפחתי וכנות מגלה פרידמן בדרך מפתיעה, עצובה ומצחיקה גם יחד, את התשובות לשאלות 'מי אתה חושב שאתה?' ו"מי אתה באמת?".


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus