לונדון פינת בן יהודה | פרק שישי
לונדון פינת בן יהודה | פרק שישי
social
facebook whatsup email tweeter
20.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
בעזרת השם. פרק זה עוסק בשמות. לונדון מנסה להבין מה גורם לאנשים לבחור בשמות מסוימים לילדיהם. הוא פוגש הורים בחדר לידה ושומע דעות מגוונות, אמונות ותקוות המסתתרות מאחורי תהליך בחירת השמות. את הפרק והסדרה כולה חותם לונדון בשירו של דן פגיס העוסק בשפה העברית וב


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2009 | 30 דקות | בימוי : דני סירקין | הפקה: שולה שפיגל ודנה עדן
הופק בשיתוף עם ערוץ 10 , YES DOCO וקרן אבי חי

תקציר:

הסדרה עוסקת במצבה של השפה העברית, מקומה בחיינו ובשינויים החלים בה.

ירון לונדון, קריין ברדיו הממלכתי לשעבר, איש טלוויזיה אשר השפה העברית היא בנפשו והוא חרד לגורלה, יוצא לבדוק מה מצבה, מה קרה לה במשך השנים והאם יש סיכוי שתשוב להיות נכונה ותקנית יותר, כפי שדוברה בעבר.

 lvndvn_2

העברית היא שפה עתיקת יומין, ובה נכתב התנ"ך. רבים מאיתנו, חילונים כדתיים, מרגישים אליה זיקה חזקה, אם כשפת קודש ואם כשפה לאומית הנמצאת ביסוד התרבות העברית. לונדון נפגש עם דמויות שונות שהשימוש בעברית הוא במרכז פעילותן (סופרים, משוררים, זמרים), ועם "עמך ישראל" (תלמידי תיכון, אנשים ברחוב ובשוק). הוא בודק האם מצבה הירוד של העברית כיום הוא הידרדרות מדאיגה או התפתחות נורמלית; האם השפה העברית היא שפה אחת או שהיא הכלאה של שפות שונות; כיצד משפיעה השפה האנגלית על העברית; כיצד משפיעה "מכבסת המילים" הפוליטית על השפה; וכיצד אנו בוחרים שמות לילדינו.

פרק זה עוסק בשמות. לונדון מנסה להבין מה גורם לאנשים לבחור בשמות מסוימים לילדיהם. הוא פוגש הורים בחדר לידה ושומע דעות מגוונות, אמונות ותקוות המסתתרות מאחורי תהליך בחירת השמות.

לונדון עורך מסע לבדיקת השמות המקובלים מתקופת ילדותו ועד ימינו, ומגלה כי בכל דור, השמות מעידים על רוח הזמן, על מידת הקשר לשורשים או לחיים המודרניים, ולמסרים שהם מבטאים. הוא משווה בין שמות שנותנות משפחות מההתנחלות טלמון לשמות במשפחה "מודרנית" בהרצליה פיתוח, ורואה בכך מראה לפערים החברתיים ביחס לתרבות היהודית ולישראליות. הוא עומד על התופעה שבה אנשים מאמינים פונים לרבנים או למקובלים שיבחרו בעבורם את השם לבנם, מתוך אמונה כי לשם יש כוח.

 london

תחום נוסף הוא "עברות" השמות של עולים חדשים מארצות ערב ומאתיופיה, הנדרשים לוותר על שמם ולשנותו לשם ישראלי, הזר לאוזניהם ונותן להם תחושת תסכול וחוסר קבלה חברתית.

לונדון משוחח עם אנשים הרואים בשמם דבר המייצג אותם ואף קובע את מהותם, וכן לאנשים שאינם מזדהים עם שמם המקורי ולעתים אף אוצרים בתוכם כעס רב על הוריהם ומשנים את שמם.

את הפרק והסדרה כולה חותם לונדון בשירו של דן פגיס העוסק בשפה העברית ובהתפתחותה.מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus