עשרת הדברות  | אנכי ה' אלוקיך | פרק 1
עשרת הדברות | אנכי ה' אלוקיך | פרק 1
social
facebook whatsup email tweeter
16.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
הסדרה "עשרת הדברות" בוחנת את עשרת החוקים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית ואת משמעותם העמוקה לחיינו, דרך חייו האישיים של רונאל פישר וחייהן של דמויות שונות שהוא פוגש. פישר פותח דיון מחודש, אישי ופילוסופי, בערכי העולם היהודי ומתמקד בכל פרק בסיפור אישי מסוים.


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2005 | 40 דקות | עברית | בימוי: יורם זק

תקציר:

הסדרה 'עשרת הדיברות' בוחנת את עשרת החוקים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית ואת משמעותם העמוקה לחיינו, דרך חייו האישיים של רונאל פישר וחייהם של דמויות שונות שהוא פוגש. פישר פותח דיון מחודש, אישי ופילוסופי, בערכי העולם היהודי ומתמקד בכל פרק בסיפור אישי מסוים המתאים לדיבר, ובשיחה עליו עם הפסיכולוגית איריס רייצס. רייצס מנתחת איתו את האירועים ומנסה להבין מהיכן נובעות תפיסות העולם שלו ושל המשתתפים.

פישר מצליח להגיע לרגעים של אינטימיות וגילוי לב פשוט ועמוק המעורר הזדהות מיידית. אישיותו המיוחדת מקרינה על אופי התכנית - עורך דין, עיתונאי, מפורסם –  ומגמגם כבד. נושא הגמגום מעסיק מאוד את פישר וקשה להתעלם מההקבלה לדמותו של משה רבנו שקיבל את עשרת הדיברות והיה כבד פה וכבד לשון...

הדיבר הראשון "אנכי ה' אלוהיך" מציב את האמונה באל כעוגן בחייו של האדם. מהו העוגן בחיי האדם החילוני? בשיחה מקדימה עם רייצס מכריז פישר שלו אין עשרה דיברות. הוא חונך להטיל ספק ולהיות ביקורתי, ולא לקבל שום דבר כמובן מאליו. אך הוא מבין שאי אפשר לחיות על הספק לבדו, ויש צורך בדבר מה נוסף – 'קרש הצלה' שיתמוך ויציל את האדם מ'טביעה' בעולם.

 shrt_hdbrvt1

במרכז הפרק סיפורם של איש הקולנוע והתיאטרון שולי רנד, שחזר בתשובה יחד עם אשתו מיכל וששת ילדיהם ויחד הם ממשיכים ליצור מתוך העולם החרדי ולהצליח. רנד מצא את העוגן בחייו רק לאחר שחזר בתשובה. הפרק מתחיל בפרס השחקן הטוב ביותר שקיבל רנד בטקס פרסי האקדמיה לשנת 2004 על תפקידו בסרט 'אושפיזין'. רנד ופישר משוחחים שיחה עמוקה ומרגשת על תהליך החזרה בתשובה ועל האמונה באלוהים.

שולי ומיכל מספרים על ההתמודדות שלהם עם גידול בנם ישראל, הלוקה בתסמונת דאון. למרות הקושי, הם רואים בו מתנה, זכות שנפלה לידם ומעניקה להם רבות. אין ספק כי תפיסה זו מונעת מכוחה של האמונה באלוהים. משימתו הדתית של רנד איננה לבחון אם האל קיים, אלא לראות תמיד במעשי האל את הטוב.

בשיחה עם הפסיכולוגית מעלה פישר את הקושי המלווה אותו מילדותו כמגמגם, תכונה שהוא חווה כפגם וסובל ממנה רבות עד שהיא מאפילה לעתים על כל אישיותו. קשה לו להבין כיצד ניתן למצוא את הטוב בכל דבר, בעיקר כאשר נולד לך ילד הלוקה בתסמונת דאון. לדעתו, זהו רע, ואם אלוהים קיים הוא לא מבין מדוע הוא עושה דבר כזה; ושמא אלוהים רשע? והאם יש בכלל אלוהים? 

בסיום מתבודדים רנד ופישר ביער לשיחה אישית עם אלוהים.מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus