שיר אהבה פשוט
עוד בפרויקט
שירי ערש 2062
זוכרים את רמה מסינגר חנה מירון / מעל פסגת הר הצופים שלומי שבן בהופעה בפיג'מה - שידור חי חמי רודנר עובדיה חממה ששי קשת רמה מסינגר ומאי ישראלי ערש/ כבר השעה מאוחרת גיא זוארץ / Mama yo no tengo visto גיל חובב טל גורדון אסתי זקהיים / עממי חמי רודנר / הסוסים האדומים דרור קרן / ערב מול הגלעד יאיר דלאל / שיר ערש עירקי רננה רז בשירי ערש שולה חן בשירי ערש נתן סלור / רועת הכוכבים גדעון רייכר / שיר ביידיש אוהד קנולר / ליה לילה קרן פלס / אני גיטרה שלמה בר / תיפוף שאול פרידמן בשירי ערש מורין נהדר / ג'וני ג'וני בפרסית דניאל זמיר / שיר ערש יסמין לוי / nani nani חכם דוד מנחם / שיר מילדותו אריאל הירשפלד / לוליבי אבנר הכהן משפחת אלייב / בבוכרה היפה דנה ברגר / יא ירח רוית הכט קורין אלאל / שיר לשירה קובי אוז / אגדה יעקב גוטרמן טריו מיליונרס / לילה טוב מאי ישראלי / על אם הדרך עץ עמד דרור קרן ומאי ישראלי / שיר לילדה שכבר נולדה תומר שרון / הבובה זהבה אלטייבּ ע'נאים רוחמה וייס
ביצועים מקוריים
שלומי שבן / שום קסם לא בן ארצי / שיר ערש
אתם שרים
ירון וחגית יעקובסון זוכים בזוג כרטיסים להופעה של שלומי שבן ענבר נאור זוכה בזוג כרטיסים למופע בפיג'מה של שלומי שבן מור גל לביא זוכה בתחרות שירי הערש סבתא שרה שרה בצרפתית יוגב כהן בשיר ערש unplugged מיכל שריג בשיר "בך לא נוגע" שיר ערש מקורי - שני לחמיש ענבר דולכר זוכה בתחרות שירי הערש תמר גלזנר בשיר לכל אדם עודד מנור בשיר ערש מקורי סבטלנה שרה שיר ערש ברוסית טובי ידין שרה את שיר הערש פזמון לינקינטון ללי מנען שרה נומי נומי מני צפריר שר בואי אמא לירון לוי מושב ישרש מארק לינטון בשיר ערש Hobo's Lullabye מוריס שר את שיר הערש a la claire fontaine נורית פלד שרה את שיר הערש נומה בן שושי שרה את סטלה סטלינה חנה לוי שרה את שיר הערש תפוח חינני הילה רוזנצוויג שרה את Tell Me Why ז'ולייט אדרי שרה שיר ערש בצרפתית חמוטל רוזן שרה את "שכב בני" אהובה תמר שרה שיר ערש בלדינו גילה קנטור שרה שירי ערש
סיפורים אישיים
חנה בת שחר
קוטנר מגיש
האזינו לספשל שירי ערש בהגשת יואב קוטנר
שירי ערש
social
facebook whatsup email tweeter
אבנר הכהן //
16.12.12
שירי ערש
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

שיר אהבה פשוט

שיר הערש מרגיע, מנחם, מעביר מסר של שלווה ומבטיח שנקום ונמשיך לשחק, לחבק, לצחוק ולגדול. הפסיכולוג הקליני אבנר הכהן על חשיבותו הגדולה של שיר אחד לפני השינה

שעה מיוחדת היא שעת ההרדמה, שעה של קסם ורוך. רגעים של חסד הם רגעי המעבר מעֵרות לשינה, העטופים בשירי הערש, שהורינו שרו לנו ואנו שרים לילדינו. רגעים שמעצבים, בונים ומבריאים את ההורות ואת הילדות.

 

שתי פנים לה לשעת ההרדמה: פן אחד, שבו אנו נפרדים מעולם העֵרוּת, המקיף אותנו והמציף את חושינו.

כשאנו נרדמים, יורד אט-אט מסך המעמעם את המראות, מחריש את הקולות ומרגיע את התנועות. אז אנו שוקעים אל השינה, אל תוך מצב מודעות חדש, ומתכרבלים בזרועותיה המרגיעות והנינוחות של אותה "אומנת רחומה", כפי שכינה שייקספיר את השינה.

 

 

וכמו בכל פרידה, גם במעבר אל השינה יש לעתים איזה אי שקט או דריכות לקראת הלא נודע. אי שקט שיש למוססו ולהרגיעו כדי להירדם. דרכם של בני האדם להתמודד עם אי שקט או חשש היא הטקס. המבוגרים יכבו את האורות, ייכנסו לנעלי הבית וינעלו את הדלת. לילדים הקטנטנים שמורה הזכות לטקס השינה האולטימטיבי: שיר ערש שאבא או אמא שרים להם באהבה.

  avner2
הקשר היסודי ביותר. צילום: thinkstock

זהו תפקידו הראשון של שיר הערש: להרגיע, לנחם, להעביר מין שלווה המבטיחה שיהיה בטוח, שנישן טוב וננוח, ושנקום ונמשיך לשחק, לחבק, לצחוק ולגדול.

 

וכך, בשירה השקטה והמכוונת של ההורים לילדיהם העטופים בקולם, מופיע הפן השני המייחד את הרגע הקסום של שעת ההרדמה: הרגע של "להיות ביחד". אבא וילדה, אמא וילד. ההורה המרדים מסייע לילד במעבר מן העֵרוּת אל השינה, והילד הנרדם מעניק לאביו ולאמו תחושה מופלאה של קשר, ייחודיות ומשמעות.

 

כמאה שנים עברו מהולדתה של הפסיכולוגיה ואחת מאבני היסוד שלה היא חשיבותם העצומה של היחסים הבינאישיים. אנו מתפתחים וגדלים מתוך קשר, נפגעים ונסוגים בגלל קשר ומחלימים ונרפאים - בעזרת קשר. הקשר היסודי מכולם, הבסיס לעולם הנפשי שלנו והמחזק מכולם, הוא הקשר של הילד והילדה עם ההורים המגדלים אותם. כאשר אם מיניקה את התינוק שלה, כאשר אב חובש שריטה ברגלה של ילדתו הקטנה, או שר לה שיר ערש בשעת ההרדמה - בכל אלה יש יותר מהעשייה עצמה. יש שם משהו נוסף, ההופך את הפעולה המעשית לרגע של הוויה, משמעותי, מחזק ובונה.

  bnr_hkhn_1

טוב יעשו ההורים אם ילקטו ברוך ובאהבה אסופת שירי ערש, שתסייע להם לבנות את הזמן המשותף והקסום של הורה וילדו בשעת ההרדמה, שירים שיסייעו למלא את הרגע המיוחד הזה ויקלו את המעבר מן הערות אל ההרדמות. את השאר - יעשה כבר הקשר הטוב בינם ובין ילדיהם.

 

לקוח מתוך אחרית הדבר לספר "חלומות שמורים", אסופת שירי ערש בעריכת אביב מסינגר, הוצאת כנרת

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus