גלולת שינה מתוקה
עוד בפרויקט
שירי ערש 2062
זוכרים את רמה מסינגר חנה מירון / מעל פסגת הר הצופים שלומי שבן בהופעה בפיג'מה - שידור חי חמי רודנר עובדיה חממה ששי קשת רמה מסינגר ומאי ישראלי ערש/ כבר השעה מאוחרת גיא זוארץ / Mama yo no tengo visto גיל חובב טל גורדון אסתי זקהיים / עממי חמי רודנר / הסוסים האדומים דרור קרן / ערב מול הגלעד יאיר דלאל / שיר ערש עירקי רננה רז בשירי ערש שולה חן בשירי ערש נתן סלור / רועת הכוכבים גדעון רייכר / שיר ביידיש אוהד קנולר / ליה לילה קרן פלס / אני גיטרה שלמה בר / תיפוף שאול פרידמן בשירי ערש מורין נהדר / ג'וני ג'וני בפרסית דניאל זמיר / שיר ערש יסמין לוי / nani nani חכם דוד מנחם / שיר מילדותו אריאל הירשפלד / לוליבי אבנר הכהן משפחת אלייב / בבוכרה היפה דנה ברגר / יא ירח רוית הכט קורין אלאל / שיר לשירה קובי אוז / אגדה יעקב גוטרמן טריו מיליונרס / לילה טוב מאי ישראלי / על אם הדרך עץ עמד דרור קרן ומאי ישראלי / שיר לילדה שכבר נולדה תומר שרון / הבובה זהבה אלטייבּ ע'נאים רוחמה וייס
ביצועים מקוריים
שלומי שבן / שום קסם לא בן ארצי / שיר ערש
אתם שרים
ירון וחגית יעקובסון זוכים בזוג כרטיסים להופעה של שלומי שבן ענבר נאור זוכה בזוג כרטיסים למופע בפיג'מה של שלומי שבן מור גל לביא זוכה בתחרות שירי הערש סבתא שרה שרה בצרפתית יוגב כהן בשיר ערש unplugged מיכל שריג בשיר "בך לא נוגע" שיר ערש מקורי - שני לחמיש ענבר דולכר זוכה בתחרות שירי הערש תמר גלזנר בשיר לכל אדם עודד מנור בשיר ערש מקורי סבטלנה שרה שיר ערש ברוסית טובי ידין שרה את שיר הערש פזמון לינקינטון ללי מנען שרה נומי נומי מני צפריר שר בואי אמא לירון לוי מושב ישרש מארק לינטון בשיר ערש Hobo's Lullabye מוריס שר את שיר הערש a la claire fontaine נורית פלד שרה את שיר הערש נומה בן שושי שרה את סטלה סטלינה חנה לוי שרה את שיר הערש תפוח חינני הילה רוזנצוויג שרה את Tell Me Why ז'ולייט אדרי שרה שיר ערש בצרפתית חמוטל רוזן שרה את "שכב בני" אהובה תמר שרה שיר ערש בלדינו גילה קנטור שרה שירי ערש
סיפורים אישיים
חנה בת שחר
קוטנר מגיש
האזינו לספשל שירי ערש בהגשת יואב קוטנר
שירי ערש
social
facebook whatsup email tweeter
דודו כהן //
30.12.12
שירי ערש
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

גלולת שינה מתוקה

עובדיה חממה רק ניסה להרדים את הילדים שלו , ובסוף יצא מזה האלבום "לילה טוב", שכולו שירי ערש. דודו כהן שוחח עם היוצר על הדרך אל השינה ("זה סוג של היפנוזה"), על התדרים של שירי הערש ("משהו אורגני ונקי") ועל הקריצה להורים ("היה לי חשוב שיהיה שם עומק")

אם תתקשרו בימים אלה אל היוצר עובדיה חממה, לא תיתקלו בצלילים הסטנדרטיים. למרות שלל ההשפעות שספג בחייו, אין אלה הצלילים של הפינק פלויד או צלילי מוזיקה יהודית, ואפילו אין אלה צלילים מתוך שיר שלו. את אוזנו של המתקשר עוטפים דווקא צלילי "פזמון ליקינטון", בביצוע אריק איינשטיין, מה שמלמד על הפינה החמה השמורה בלבו של חממה לשירי ערש.

" ניסיתי לנצל את התדרים של הצלילים הנוגים כדי לגרום לילד להיכנס לסוג של היפנוזה ולהירדם "

 

היוצר הוותיק לא רק אוהב שירי ערש; הוא אף המציא כאלה תוך כדי גידול שלושת ילדיו. השירים, שנוצרו בספונטניות לאורך השנים, הצטברו, עד שבסופו של דבר החליט חממה לאגד אותם לאלבום שלם - האלבום "לילה טוב", שיצא ב-2008. שרון רוטר שרה את רוב השירים וברי סחרוף משתתף בשיר "המאיר לעולם כולו". ההבטחה אמנם לא התממשה מבחינת המכירות, אך אין ספק שמבחינת העושר המוזיקלי, מדובר באבן דרך בז'אנר הנכחד של שירי ערש ישראליים.

  vbdyh_khmmh_2

"קשה לי לשים את האצבע על השוני בין מה שיצרתי ובין שירי ערש אחרים, אבל בגדול, באתי מהמקום שאני נמצא בו היום", מספר חממה, "כל השירים ב'לילה טוב' נכתבו לשלושת הילדים שלי כשהיו תינוקות. זה התחיל עם סתיו ועם אוהב והבשיל עם בן הזקונים שלנו אור-אברהם. אם להשוות באופן רחב יותר, אני חושב שבעבר שירי הערש היו חילוניים יותר, ארצישראליים כאלה.

 

בשירים שלי יש משהו שאני לא יודע עד כמה הוא יהודי, אבל הוא פילוסופי מאוד. הפן הפילוסופי שלהם התבטא בין השאר בשמות השירים:  'לאן הלכה השמש', 'לצלול לנשמה', 'ירח קירח' וכן הלאה. ניסיתי ליצור רבדים של משמעויות. כשדיברתי על חושך פיזי, היתה גם משמעות סמלית, של חושך פנימי. ניסיתי לנצל את התדרים של הצלילים הנוגים כדי לגרום לילד להיכנס לסוג של היפנוזה ולהירדם. המוזיקה היתה די אלטרנטיבית, בריטית כזאת".

 

מה מייחד שירי ערש? מה הופך שיר לשיר ערש?

"קודם כול, אלה התדרים של המוזיקה - הכלים שבהם מנגנים, הווליום, האנרגיות. הכול מושך למטה, במטרה להרגיע. המוזיקה הזו לא צריכה לנשוך או להתריס, אלא להרגיע וללטף. גם הטקסטים ילדותיים, פשוטים, מסכמים, מחבקים יותר. הם חייבים להרגיע את הילד וליצור סוף מתוק ליום. אי אפשר לטעות: שיר ערש הוא שיר ערש. מובן שאפשר להרחיב את היריעה ולהפוך כל שיר שקט לשיר ערש, אבל שיר ערש אמיתי הוא אחד שיועד להיות כזה. כשהילד שלי היה נרדם עם השירים האלה, הייתי נרדם בעצמי. מאחר שההורים נחשפים לתוכן המוזיקלי, היה לי חשוב שגם הם יוכלו לשמוע את הדיסק. כלומר, שיהיה עומק גם בטקסטים וכן מרכיב לא מתפשר של מוזיקליות".

 

להשקיע בתרבות שלפני השינה 

בתרבות הישראלית יש כיום מקום לאלבומי שירי ילדים או שירי ערש, דוגמת "הכבש השישה עשר"?

"אין ספק שיש עודף אינפורמציה; הילדים מותקפים ומגורים באינסוף דברים שמטרידים את נפשם ואת מנוחתם, אז כביכול, אין מקום לזה. עם זאת, אני חושב שזה פוגע במקום הכי תמים אצל פעוטות, והשירים יכולים לעזור. יש בתדרים האלה משהו אורגני ונקי, שפשוט עושה להם את זה - מין גלולת שינה מתוקה כזאת. ועדיין, ככל שהילדים גדלים - זה נהפך ללא שייך. ומצד שני, קורה שילד מושך אתו שיר מסוים, שמלווה אותו עד שהוא נהפך בעצמו לאב. זה תלוי בהורים - עד כמה הם משקיעים בתרבות שלפני השינה".

 

אולי הילדים השתנו, גם בלי קשר להשקעה של ההורים? "הכבש השישה עשר" היה מצליח כיום באותה המידה?

"'הכבש השישה עשר' היה פרויקט מוצלח מאוד וגם לא ילדותי מי יודע מה. זה היה בתקופה שבה ערוץ 1 שלט, לפני שמגדל בבל התקשורתי התחדש עלינו לרעה. אבל אם אתה מנתח את התקליט, אתה רואה שהוא היה מאוד בוגר, ברמה גבוהה המאוד, עשוי טוב. יוצרים חשובים היו מעורבים בו. הוא לא ממש היה אלבום שירי ערש קלאסי, אבל בכל זאת נתפס ככזה. זה יותר אלבום שירי ילדים, אף שהיו בו שיר או שניים שנטו לכיוון שירי הערש.

 

"בסופו של דבר, נראה שהיום יש פחות מקום לכל דבר. כל דבר צריך להיאבק יותר על מקומו, ולכן פינות החמד הירוקות הצטמצמו. אבל אני לא חושב שיש בית שאינו מתנסה בחוויית ההרגעה של הילד לפני השינה. זה, לפחות, משותף לכולם. הצורך הזה לעולם לא ייעלם. השאלה היא מה ימלא אותו". 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus