קצה הקרחון: הסכת מקורי של בית אבי חי
קצה הקרחון: הסכת מקורי של בית אבי חי
social
facebook whatsup email tweeter
9.11.20
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
מחלוקות עומק על סדר היום בישראל

מאז ומתמיד היתה החברה הישראלית מקוטבת וקרועה סביב מחלוקות יסודיות קשות. אבל היום יותר מתמיד, השיח סביב המחלוקות האלה מתאפיין בבוטות ובשבטיות - אמרו לי לאיזה "שבט" אתם משתייכים, ואומר לכם מהי עמדתכם כמעט בכל נושא. לפעמים נראה שכבר פשוט בלתי אפשרי לקיים כאן דיון מעמיק, מכבד וענייני בכל הנושאים החשובים שמניעים את החיים שלנו. אז בשביל זה אנחנו פה. בכל פרק נעמוד על קצה הקרחון של מחלוקת יסודית אחת בחברה הישראלית ונצלול לקרקעית הים כדי להביא לכם את הסיפורים, הרעיונות והאידיאולוגיות שמאחוריה. כל זה מתוך מחויבות לעקרון היהודי העתיק של "כל מחלוקת שהיא לשם שמיים, סופה להתקיים".

 

עורכת ומנחה: אפרת שפירא רוזנברג

 

 

פרק #1: האם מחאה יכולה לשנות מציאות??

 

כשבוחנים את ההיסטוריה הישראלית מגלים שהיא רוויית מחאות: המחאה לאחר מלחמת יום כיפור, התנועה לעצירת הנסיגה מסיני, המחאה נגד מבצע שלום הגליל, ארבע אמהות, ההפגנות נגד הסכם אוסלו, נגד ההתנתקות, מחאת המילואימניקים, מחאת יוקר המחיה, הפגנות הנכים, מחאת האתיופים ואיך אפשר בלי מחאת בלפור. 

כמה מהמחאות האלה באמת הצליחו? האם מחאות המוניות הן רק אמצעי לפריקת זעם והוצאת קיטור של אנרכיסטים פרועים, או שהן דרך דמוקרטית ואפקטיבית לשינוי מציאות? רחל עזריה, פרופ' אריה אלדד, מוטי אשכנזי וחגי אלקיים עזרו לנו לתת תשובה לשאלות האלה.

פרק חובה לכל מי שאכפת להם ממה שקורה כאן, וגם טיפים למוחה המתחיל ;-)

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus