חכמי ספרד | שמואל הנגיד
חכמי ספרד | שמואל הנגיד
social
facebook whatsup email tweeter
23.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
הפרק מוקדש לשמואל הנגיד - מנהיג יהודֵי גרנדה, משורר ומצביא מימי הביניים שחי בספרד. המנחה, גולן אזולאי, יוצא למסע מרתק ברחבי ספרד בעקבות חייו ופועלו. בימי הביניים ידעה יהדות ספרד רגעי שיא ושפל. בחלק מהמקומות היהודים הופלו לרעה ובחלק אחר הם ידעו עדנה וזכו ל

(מתוך הפרק על דון יצחק אברבנל)


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל ספרד 2004 | 50 דקות | בימוי : אברהם קושניר | הפקה: טורא תקשורת בע"מ

תקציר :

הסדרה 'חכמי ספרד' מתחקה אחר דמויותיהם של פרשני מקרא והוגי דעות שחיו בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, ועיצבו בהגותם ובפועלם את ההיסטוריה של העם היהודי. השחקן גולן אזולאי מספר את סיפורן של הדמויות וממחיש את מעשיהן בקטעי משחק ושירה. הסרטים מצולמים בארצות שבהן חיו החכמים על רקע הנופים הפסטורליים התורמים לאווירה האותנטית. בכל פרק מופיעים חוקרים המתמחים בדמות ומעשירים את הידע על חייהם.

 shmvl_hngyd

הפרק מוקדש לשמואל הנגיד - מנהיג יהודֵי גרנדה, משורר ומצביא מימי הביניים שחי בספרד. המנחה, גולן אזולאי, יוצא למסע מרתק ברחבי ספרד בעקבות חייו ופועלו. בימי הביניים ידעה יהדות ספרד רגעי שיא ושפל. בחלק מהמקומות היהודים הופלו לרעה ובחלק אחר הם ידעו עדנה וזכו להערכה ולתפקידי מפתח בממשל. כך היה שמואל שזכה לתואר 'הנגיד'. הוא נולד בעיר קורדובה, וכבר מגיל צעיר יועד להיות איש אשכולות ומנהיג. לאחר שהברברים כבשו את קורדובה והיהודים החלו לסבול שם הוא הגיע לעיר מַלֵגָה, ובזכות כישרונותיו ותושייתו הגיע לגרנדה, עיר האצולה. בגרנדה הוא התקדם בדרגות הממלכה - היה גובה מיסים, וזיר (שר), נגיד, שר צבא עד שהגיע להיות משנה למלך. אך בכל תפקידי השררה שלו מעולם לא שכח שמואל הנגיד את עמו  ואמונתו, ודאג לאחיו היהודים.

הוא גם היה משורר גדול ופורץ דרך בשירה היהודית של הזמן, בכך שהעז לשלב שירת חול בקודש – אהבה ארוטית ויחסי בעל-אישה. משוררים בני זמננו, נתן יונתן ויהודה עמיחי, השתמשו במילותיו.

בסרט לוקחים חלק מומחים ואנשי מחקר כמו: נחמה שפרן, פרופ' יוסף יהלום, פרופ' יהודה רצהבי, פרופ' טובה רוזן וד"ר מנחם לורברבוים, המספרים על התקופה, על שירתו המיוחדת של שמואל, ועל תחנות חשובות בחייו. נוסף להם ממחישים יוסי אלפי, שי צ'רקה וגולן אזולאי בצורה משעשעת ומרתקת קטעים משיריו וסיפורים על-אודותיו.


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus