המקום
המקום
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
יממה בחייה של משפחה קטנה וקשת יום מאשקלון. במסעדה 'המקום של מוריס' שבבעלות הסב מוריס, עובדות בתו רוחה ונכדתו עדי. האם רוחה, גרושה קשת יום, מקדישה גם היא את כל חייה ל'מקום', אך חשה שהיא מבזבזת את חייה. לכן היא דחפה את בתה הבכורה מזי לצאת מאשקלון ולממש את ה

ז'אנר: דרמה | ישראל 2005 | 50 דקות | בימוי: לינה וסלבה צ'פלין | הפקה: אורי סבג, פרלייט הפקות בע"מתקציר:

הסרט מספר על יממה בחייה של משפחה קטנה וקשת יום מאשקלון. במסעדה 'המקום של מוריס' שבבעלות הסב מוריס, עובדות בתו רוחה ונכדתו עדי. המסעדה היא כל עולמו של מוריס והוא מנצל אותה למעשי חסד – בשעות היום היא משמשת בית ותעסוקה לנער בודד, ובשעות הלילה היא הופכת לבית תמחוי ופינה חמה לנזקקים. האם רוחה, גרושה קשת יום, מקדישה גם היא את כל חייה ל'מקום', אך חשה שהיא מבזבזת את חייה. לכן היא דחפה את בתה הבכורה מזי לצאת מאשקלון ולממש את היכולות שלה בעולם הגדול, בתל אביב. מזי הפכה לעורכת דין מצליחה בתל אביב; היא חיה ברמת חיים גבוהה ומנהלת רומן עם גבר נשוי.

בתחילת הסרט מתברר כי למוריס יש חובות גדולים והוא מקבל צו עיקול על המסעדה. רוחה מבקשת את עזרת בתה הבכורה מזל (מזי), שתיהן מנסות לשכנע את הסב למכור את 'המקום' - מוצא יחיד למשבר לדעתן. מוריס מסרב ומזי מציגה מסמך שמייפה את כוחה של אמה למכור את המסעדה גם ללא הסכמתו.

מוריס, ועמו הנכדה עדי ושאר עובדי המסעדה, נפגע קשה מהצעד הדורסני והאטום של נכדתו. מאותו רגע נשאבת מזי בחזרה לחיי המשפחה שמהם ברחה - הסב משקף לה אט אט כי בעצם היא אינה מרוצה מחייה הנוכחיים, ולמעשה, מקומה האמיתי הוא לא בתל אביב הזוהרת אלא באשקלון עם משפחתה.

 makom


זווית נוספת שנחשפת היא מערכת היחסים המורכבת של מזי עם אחותה הצעירה עדי שנשארה 'בפרובינציה'. עדי חשה מאוימת מאחותה הבכורה, המצליחה והעשירה. נוסף על כך עדי יוצאת כעת עם החבר לשעבר של מזי, והמתח ביניהן גובר.

השאלה המרכזית בסרט היא 'אייכה?' היכן אתה? השאלה הקיומית שהאדם צריך לשאול את עצמו תמיד. האם אתה במקום שאתה צריך להיות בו? האם אתה עושה טוב לעצמך ולאחרים? האם אתה שלם עם מקומך ומרגיש שיש משמעות לחייך? מוריס, בעל 'המקום של מוריס', מייצג את מי שיש לו מקום – יש לו משמעות ומטרה בחיים. הוא בטוח בעצמו ובמעשיו ואינו ירא מההוצאה לפועל או מכל איום אחר. לעומתו מזל, המשנה את שמה למזי, עוברת תהליך פנימי שבו היא חוזרת למקום הנכון לה - לחיק המשפחה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus