המהפכנים | דוד המלך
המהפכנים | דוד המלך
social
facebook whatsup email tweeter
21.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
דמותו של דוד מורכבת - יצריות גדולה לצד איפוק, נקמנות ואכזריות לצד רוך וחמלה, איש צבא ומשורר. דוד היה איש מלא תהפוכות ובכל זאת, דמותו הספרותית אמינה מאוד, ואהודה על הקוראים.

(קטע מתוך הפרק על הבעל שם טוב)


ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: רובי פודגור | הפקה: שידורי קשת


תקציר :

הסדרה 'המהפכנים' מספרת את סיפור חייהם ומפעלם של גדולי האומה, שחוללו שינוי ומהפכה בעולם היהודי. גיבורי הסדרה נבחרו מתקופות שונות ומתחומי עשייה שונים, מאברהם אבינו ודוד המלך ועד זיגמונד פרויד, ברוך שפינוזה או רחל המשוררת. המנחה, קובי אריאלי, מארח בכל פרק מומחים המסייעים לו להבין את הדמות הנדונה ולעמוד על ייחודה.

 dvd_hmlk1

בפרק על דוד המלך מתארחים ד"ר חגי דגן, מרצה למחשבת ישראל, יוכי ברנדס, סופרת, והאלוף במיל' עוזי דיין.

דמותו של דוד מורכבת - יצריות גדולה לצד איפוק, נקמנות ואכזריות לצד רוך וחמלה, איש צבא ומשורר. דוד היה איש מלא תהפוכות ובכל זאת, דמותו הספרותית אמינה מאוד, ואהודה על הקוראים.  

חגי דגן מתאר את דוד משחר ילדותו - נער אנונימי שהעז להילחם בגלית, דרך יחסי האהבה-שנאה שהיו לו עם שאול המלך, ועד כינון ממלכתו. דגן מדגיש כי במחקר נוטים להניח שלא דוד כתב את ספר תהלים, אלא רק כמה מזמורים מתוכו, שכן למשל את המזמור "על נהרות בבל" לא ייתכן שכתב כי הוא מתאר את הגלות אחרי חורבן בית המקדש הראשון. עוזי דין מוסיף כי בתקופת שלטונו של דוד הורחבו גבולות הארץ, נוסדה ירושלים והעם אוחד משבטים בודדים לישות אחת.

דיין מתאר את דוד כאיש צבא וכמנהיג. הוא טוען שמכלול אישיותו כלוחם קשוח וכובש מצד אחד, וכמשורר בעל נפש עדינה מצד אחר, היא שאפשרה את מנהיגותו. כבעל יצרים, גישה ישירה, עומד בראש, מנהל את הדברים בקרבה לעם ומשורר לנפש. הוא היה מנהיג בעל מעורבות אישית, הסתובב בעם והכיר אנשים רבים.

ברנדס מוסיפה שקסמו האישי היה מדהים – כולם התאהבו בו ונשבו בקסמו – גברים כנשים, אך הוא לא ידע להחזיר אהבה. כך הם יחסי דוד עם שאול, עם יהונתן, עם מיכל ועם בת שבע. דיין מדגיש את תגובתו של דוד לתוכחת נתן הנביא על חטאו עם בת שבע, כשהוא מודה במילה אחת פשוטה – 'חטאתי'. לדבריו, ניתן ללמוד ממנו על לקיחת אחריות, על מנהיגות ועל חזרה בתשובה.

לסיכום נשאלת השאלה מדוע דווקא לדוד מיוחס המונח 'המלך המשיח', ותשובתם היא שלדוד היו עוצמות מיוחדות של כריזמה, קסם ופנטזיה שמתאימות לכיסופי משיח.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus