גרוזיה אהובתי
גרוזיה אהובתי
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
מננה ומאיה הן זוג אחיות, מאיה זמרת ומננה רקדנית. שתיהן שואבות את המקורות ליצירה שלהן מתרבות יהדות גרוזיה. במשפחתן התרבות הגרוזינית המסורתית נוכחת בכלים, במאכלים, בדיבור, בזיכרונות ובשירה


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2006 | 53 דקות | בימוי: נגה גמליאלי | הפקה: ניצה גונן, גון הפקות
עבור הרשות השנייה וקרן אבי חי

תקציר:

פרק זה הוא חלק מסדרה בת שלושה פרקים שכותרתה 'המחדשים - האינפורמנטים' (משמרי תרבות). הסדרה עוסקת בצעירים בני 20 עד 40, הפועלים מתוך תחושת שליחות פנימית בחיפוש אחר הצליל המיוחד שלהם בתרבות היהודית-הישראלית. כל אחד מגיבורי הסדרה נטל על עצמו משימת שימור מסורת והצלת שירים עתיקים של קהילת המוצא שלו משכחה. במעשיהם הם ממשיכים את מסורת ישראל-סבא תוך ביטוי אישי ועכשווי שלהם.

מננה ומאיה הן זוג אחיות, מאיה זמרת ומננה רקדנית. שתיהן שואבות את המקורות ליצירה שלהן מתרבות יהדות גרוזיה. במשפחתן התרבות הגרוזינית המסורתית נוכחת ביותר בכלים, במאכלים, בדיבור, בזיכרונות ובשירה.

הסרט עוקב אחר תהליך הפקת הופעה גדולה עם שיריה של מאיה, החולמת להפיץ את יופייה של התרבות הגרוזינית. זהו תהליך לא פשוט, ועל מאיה לעבוד קשה לפרנסתה כדי להגשימו. בבקרים היא מאפרת כלות, ורק לאחר יום עבודה ארוך היא מתפנה לעבד את שיריה ולהקליטם. מאיה מעבדת שירים מבית אבא, שירים ששמעה בבית ובקהילה הגרוזינית-יהודית הסובבת אותה, במטרה לשיר אותם בהופעות שלה ובדיסק שהיא מתעתדת להוציא. בניגוד לה, מוריס, בעל אולפן הקלטות גרוזיני ידוע, מאמין שיש להתקדם הלאה ואין יותר מקום לשירים הישנים ולמסורת. הוא מנסה להניא אותה מהחלטתה אך היא מחוברת מאוד לפולקלור ואינה מוכנה לוותר. המפגש עם מוריס מחדד את הקונפליקט בין החברה הגרוזינית המסורתית למודרנה ול"דרישות הקהל" העכשוויות.

 grvzyh_hvbty

פן נוסף שמראה הסרט הוא תחושת הדחייה של העולים מגרוזיה כלפיהם מצד החברה הישראלית, שנגועה בגזענות. מצד אחד העושר התרבותי של יהודי גרוזיה והשפע הקיים בביתם ומצד שני העליבות שבה הם חיים במציאות הישראלית – מגורים בשכונת עוני ללא מקום ראוי לקיים בו חזרות להופעה הגדולה. הקונפליקט מחדד את השאלה האם אנחנו מסוגלים להכיל בארץ תרבות נוספת, חדשה ושונה? מדוע כל-כך קשה לנו לקבל את האחר?

הסרט מסתיים בהופעה מוצלחת ומרשימה מאוד של שתי האחיות, שהתגשמה בזכות כוח רצון אדיר ואהבת המסורת שלהן, ואמונה שעליהן מוטל לשמר אותו ולהחיותה למען הדורות הבאים.

 מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus