השמיעיני את קולך
פסטיבל הפיוט 2015
social
facebook whatsup email tweeter
המופע התקיים בתאריך
20.9.15
ראשון
18:30
פסטיבל הפיוט 2015
שלחו
לחבר

השמיעיני את קולך

השמיעיני את קולך *הקרנת בכורה

Let-Me-Hear-Thy-Voice

 

הקרנת סרטה של מילי בן חייל. הסרט מגולל שיחה מרתקת עם ארבע יוצרות – ויקטוריה חנה, מורין נהדר, לאה אברהם ועלמה זוהר – שמעזות לגעת בטקסטים ה"קדושים", שבמשך שנים נשים לא העזו להתקרב אליהם, וכעת הן נותנות להם פרשנויות אישיות ולעתים אף מהפכניות.


לאחר הסרט ייערך שיח על מקומו של הקול הנשי בעולם הפיוט היהודי ובמפגש עם טקסטים עתיקים בהשתתפות הבימאית מילי בן חייל  וד"ר נדין שנקר

 

לאה אברהם נולדה בתימן למשפחה של פייטנים. היא ממשיכה את המסורת של אביה, פייטן בבית כנסת, ושל אמה, שכתבה והלחינה פיוטים לנשים. 
מורין נהדר, בת למשפחה פרסית, שחזרה לבדה את המורשת ההולכת ונעלמת של פיוט יהדות איראן.

עבור עלמה זוהר, בת למשפחה חילונית, זהו מפגש חדש ונטול מטענים עם עולם הפיוט. ויקטוריה חנה היא אמנית קול שגדלה בבית חרדי והעזה לפרק ולהרכיב מחדש טקסטים מן התנ"ך ומספר היצירה.

 

בשנים האחרונות הולך ומציץ לו מן החרכים הקול הנשי היהודי. אחרי דורות של שתיקה יוצאות עוד ועוד מוזיקאיות עם לחנים ופרשנות אישית לטקסטים יהודיים עתיקים. פיוטים, קטעי תפילה ומדרשים מן הזוהר הקדוש משמשים להן השראה, ומסורות שלמות של ניגונים ופיוטים עתיקים משתמרות, באופן מפתיע, על ידי נשים. האם זוהי התחלה של עידן חדש, שבו לנשים יש מקום להשמיע את קולן במרחב היהודי-אמוני? או שמא סצנת הפיוט הנשי היא אשליה והקול הנשי עדיין מושתק ואזוטרי? 

 

משתתפות הסרט פותחות את הלב בכתבה של זהר אלמקייס

 

שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus