תמול שלשום | 1952 חלק א | פרק 6
תמול שלשום | 1952 חלק א | פרק 6
social
facebook whatsup email tweeter
27.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
בשנת 1952 המשיך לשרור מצב כלכלי בארץ. הוטלה הגבלה על הנפט והוצעה תכנית כלכלית חדשה. החורף של אותה שנה היה גשום במיוחד וגרם להצפות חמורות שמהן סבלו בעיקר העולים החדשים שגרו במעברות - בפחונים ובאוהלים. רבים מהם נאלצו להתפנות מביתם, והוכרז על מבצע 'קורת גג'


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2008 | 24 דקות | רוסית עם כתוביות לעברית
בימוי : ליאוניד בלחמן | הפקה של ערוץ 9 בשיתוף עם קרן אבי חי 

 

תקציר :

'תמול שלשום' היא סדרת תעודה היסטורית בשפה הרוסית, המספרת על שישים שנות ההיסטוריה של מדינת ישראל מנקודת מבטם של העולים החדשים בכלל והעולים מברית המועצות בפרט.

בשנת 1952 המשיך לשרור מצב כלכלי בארץ. הוטלה הגבלה על הנפט והוצעה תכנית כלכלית חדשה. החורף של אותה שנה היה גשום במיוחד וגרם להצפות חמורות שמהן סבלו בעיקר העולים החדשים שגרו במעברות - בפחונים ובאוהלים. רבים מהם נאלצו להתפנות מביתם, והוכרז על מבצע 'קורת גג' - אזרחים שהתנדבו לעזור לעולים בקשייהם ולאסוף אותם לביתם.

העולים החדשים מתחילים להיקלט בארץ. דוגמה לכך הוא אפרים קישון, עולה מהונגריה שהחל לפרסם טור הומוריסטי בעברית בעיתון 'מעריב'. במחזור הראשון ללימודי רפואה שסיים את לימודיו בשנה זו, כל הבוגרים הם עולים חדשים.

בשנת 52 מגיע גל עלייה נוסף, הפעם מפרס - אולם הם נתקלים בקשיי קליטה שונים. סל הקליטה מינימלי, וסניפי טיפת חלב נתקלים בחוסר שיתוף פעולה מצד משפחות העולים, בשל הפער התרבותי ויחס פטרוני. מצב הנוער מתדרדר ורבים מגיעים לפשיעה. עולים שובתים רעב נגד מדיניות הדיור של הממשלה, ומספר קטן של עולים מהודו והונגריה מחליטים לחזור לארצם עקב הקשיים.

גם בעולם מצבם של היהודים הולך ונעשה קשה. בעירק יהודים מוצאים להורג או נשלחים לכלא  בשל רצונם לעלות לארץ, והמדינה עושה מאמצים כדי להעלותם, אך בבואם לארץ הם נתקלים בגילויי גזענות קשה מצד יהודים דווקא, ממוצא אשכנזי. גם בברית המועצות מצב היהודים מתדרדר. סטלין מתנכל לחברי הוועדה האנטי פשיסטית היהודית, וחלקם מוצאים להורג בירייה. יש רדיפות קשות של יהודים.

נקודות ציון חשובות נוספות משנת 1952: נפתח פסטיבל הזמר הראשון 'הזמרייה', 'מפעלי ים המלח' עוברים לבעלות ישראלית, נפטר חיים ויצמן, הנשיא הראשון, ויצחק בן צבי נבחר תחתיו.


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus