תמול שלשום | 1949 | פרק 3
תמול שלשום | 1949 | פרק 3
social
facebook whatsup email tweeter
27.1.11
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
הפרק סוקר את ההתפתחויות והאירועים החשובים שקרו במדינה בשנת 1949. בשנה זו מדינת ישראל הכריזה על 'מבצע שקט' - מהלך הסברתי ומניעתי נגד הרעש ברחובות. הילדים קיבלו הסברה בנושא ונחקקו תקנות שמטרתן הייתה להפחית את הרעש בעיקר בשעות הצהריים. מונו פקחים מיוחדים לשמ


ז'אנר: דוקומנטרי | ישראל 2008 | 24 דקות | רוסית עם כתוביות לעברית
בימוי : ליאוניד בלחמן | הפקה של ערוץ 9 בשיתוף עם קרן אבי חי 

 

תקציר :

'תמול שלשום' היא סדרת תעודה היסטורית בשפה הרוסית, המספרת על שישים שנות ההיסטוריה של מדינת ישראל מנקודת מבטם של העולים החדשים בכלל והעולים מברית המועצות בפרט. הסדרה בנויה בקצב מהיר וקצבי ועשירה בקטעי ארכיון רבים המחיים את התקופה.

הפרק סוקר את ההתפתחויות והאירועים החשובים שקרו במדינה בשנת 1949. בשנה זו מדינת ישראל הכריזה על 'מבצע שקט' - מהלך הסברתי ומניעתי נגד הרעש ברחובות. הילדים קיבלו הסברה בנושא ונחקקו תקנות שמטרתן הייתה להפחית את הרעש בעיקר בשעות הצהריים. מונו פקחים מיוחדים לשמירה על השקט. מלחמת העצמאות תרמה לרעש גדול ומתוארים הקרבות במצרים והניצחון הגדול במלחמה.

בשנת 1949 המדינה הייתה עדיין בחיתוליה ודברים חשובים קרו בה לראשונה: נבחר הנשיא הראשון (חיים וייצמן) ונקבעו תפקידיו; נקבע הדגל וההמנון הלאומי; נערכו הבחירות הראשונות לכנסת ובעקבותיהן התבסס הסטטוס קוו בעניין החרדים; לראשונה חולקו תעודות זהות; הוצבו בכבישים תמרורים ורמזורים; נכנס לתוקף 'חוק חינוך חובה'; ואפילו התרחשה שביתת הפועלים הראשונה. בשנה זו החלה תקופת הצנע בעקבות מצב כלכלי קשה, וחולקו תלושי מזון. מאידך ישראל החלה לייצא בהצלחה תפוזים ומעילי פרווה.

מעמדה של מדינת ישראל בעולם השתפר. יותר ויותר מדינות הכירו בה כמדינה עצמאית, ושתי המעצמות הגדולות והיריבות - ארצות הברית וברית המועצות - נלחמו על השפעתן בישראל. אך בסופו של דבר סטלין התאכזב והחליט להקים בעצמו מדינה יהודית בשטחי רוסיה – בירוביז'אן. ארץ-ישראל התמלאה בעולים חדשים שהגיעו אליה מכל גלויות העולם, ויצא לדרך מבצע 'השטיח המעופף' להעלאת יהודי תימן. הפרק מפרט על קליטתם של יהודי תימן בארץ.


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus